Rusya'dan Zeytin Dalı Operasyonuna İlk Yorum: Endişeyle Karşılıyoruz, BM'ye Taşıyacağız

Rusya'dan Zeytin Dalı Operasyonuna İlk Yorum: Endişeyle Karşılıyoruz, BM'ye Taşıyacağız

Rusya, Afrin operasyonunu dikkatle takip ettiğini ve bu konudaki haberleri endişeyle karşıladığını duyurdu.Öte yandan harekatın BM'ye taşınacağı duyuruldu.

Suriye sınırında savaş uçakları bombalamaya başladı. Türk savaş jetleri, PYD hedeflerini bombalıyor. ÖSO birlikleri de Afrin'e doğru ilerliyor. Harekata ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığından ilk açıklama geldi.

Rusya, Moskova'nın Türkiye'nin harekât başlattığı Suriye'nin Afrin kentindeki gelişmeleri dikkatle takip ettiğini ve bu konudaki haberleri endişeyle karşıladığını bildirdi.

"ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ"

Bakanlığın resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle:

"Edinilen bilgilere göre 20 Ocak tarihinde Türkiye Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin bölgesinde askeri birliklerini kullanmaya başladı. Türkiye Genelkurmay Başkanlığı PYD militanlarının yaptığı kışkırtıcı saldırıya karşılık olarak Türk askerlerinin Suriyeli Kürtlere ateş açtığını öne sürdü.

"Moskova bu bilgiler konusunda çok endişeli. Gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz.

İTİDAL ÇAĞRISI

"Rusya Suriye barış süreci konusunda toprak bütünlüğünün korunmasına, Suriye'nin egemenliğine karşı saygı gösterilmesine, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 numaralı kararnamesi ve Astana süreci çerçevesinde varılan çatışmasızlık bölgelerine ilişkin uzlaşmalar uyarınca kalıcı siyasi barış sürecinin kurulmasına dayanarak hareket ediyor. Bu vesileyle çatışma taraflarını karşılıklı olarak kendilerini tutmaya davet ediyoruz.

"RUS ASKERLERİNİN AMACI ATEŞKES SAĞLANMASIDIR"

"IŞİD adı altındaki uluslararası terörizmin siyasi ve askeri grubunun aldığı yenilginin ardından ve Rus askeri birliklerinin önemli kısmının Suriye'den geri çekilmesinden sonra hali hazırda bu ülkede kalan Rus askeri birliklerinin asıl amacı, çatışmasızlık bölgelerinde ateşkes rejiminin sağlanmasıdır."

RUS SENATÖR: RUSYA BM'YE TAŞIYACAK

Rus senatör Klintseviç, Rusya'nın Suriye'yle diplomatik işbirliği yapacağını ve Birleşmiş Milletler'de (BM) Türkiye'nin Afrin'de başlattığı operasyonu sonlandırmasını talep edeceğini açıkladı.