Rusya'dan Türkiye'ye Doğalgaz Akışı Eski Seviyesine Döndü

Rusya'dan Türkiye'ye Doğalgaz Akışı Eski Seviyesine Döndü

Rus enerji şirketi Gazprom'un yönetim kurulu başkan yardımcısı Aleksandr Medvedev, Türkiye'ye gönderilen doğalgaz miktarının eski seviyesine döndüğünü belirtti.

Rusya'dan Türkiye'ye Doğalgaz Akışı Eski Seviyesine Döndü

Rusya'nın başkenti Moskova'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Medvedev, Gazprom'un BOTAŞ ve Türkiye'deki özel şirketlere gönderdiği doğalgaz miktarının eski seviyelere döndüğünü belirterek, "Fiyat konusunda ise BOTAŞ ve özel şirketler gazı aynı fiyattan alıyor." dedi.

'HEM BİZİM HEM DE BOTAŞ İÇİN DAHA İYİ'

BOTAŞ'ın doğalgaz fiyatlarıyla ilgili tahkime giderek fiyat revizyonu talep ettiğini hatırlatan Aleksandr Medvedev, "Ancak bana kalırsa çözümü tahkim yerine kendi aramızda halletmemiz, hem bizim hem de BOTAŞ için daha iyi bir çözüm yolu." ifadelerini kullandı.

YÜZDE 50'YE VARAN KISITLAMALARA GİDİLMİŞTİ

Daha önce Gazprom, Türk şirketlerine yaptığı yüzde 10,25'lik fiyat indirimini geri çekmiş ve şubat ayında Türkiye'ye Batı Hattı'ndan gönderdiği doğalgazda yüzde 50'ye varan kısıtlamalara gitmişti.

YILDA 10 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ İTHAL EDİLİYOR

Özel sektör tedarikçileri Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji Rusya ile 2013'te yapılan anlaşma doğrultusunda yılda yaklaşık 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor.

Kaynak: AA