Rusya'dan İran'a Nükleer Uyarı

Rusya'dan İran'a Nükleer Uyarı

Nükleer Program Konusunda İran'a Karşı Yumuşak Tutumu ve Sorunun Güç Kullanımıyla Değil, Diyalogla Çözümünden Yana Tavır Sergileyen Rusya da Sonunda Dolaylı Olarak İran'ı Uyardı.

Rusya'dan İran'a Nükleer Uyarı

Nükleer program konusunda İran'a karşı yumuşak tutumu ve sorunun güç kullanımıyla değil, diyalogla çözümünden yana tavır sergileyen Rusya da sonunda dolaylı olarak İran'ı uyardı.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Vitaliy Çurkin, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son vermemesi durumunda BM Güvelik Konseyi'nin İran'a ilişkin yeni yaptırım kararını destekleyeceklerini söyledi. Rusya'nın İran'a karşı ekonomik ambargo uygulanmasına hazır olduğunu kaydeden Çurkin, fakat Rusya'nın destekleyeceği ambargonun adi ambargo değil, nükleer maddelerin yayılmasını önleyecek bir ambargo olduğunu ifade etti. Rusya'nın 5+1 görüşmeleri çerçevesinde bazı yükümlülükler üstlendiğini kaydeden Çurkin, "Eğer İran, önümüzdeki günlerde uranyum zenginleştirme konusundaki yaklaşımını değiştirmezse, son aylarda üzerinde çalışılmakta olan yeni yaptırım kararına katılmak zorunda kalacağız" dedi.

Çurkin ayrıca, söz konusu kararın, İran'ın nükleer faaliyetlerinin, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasına tehdit oluşturmamasının garantisi olacağını da sözlerine ekledi.

(AK-OYK-OYK-NÇ-D)