Rusya'da Seçim Heyecanı Zirvede

Rusya'da Seçim Heyecanı Zirvede

Rusya'da Devlet Başkanlığı Seçimleri'ne 3 Gün Kala Ülkede Heyecan Doruğa Çıktı.

Rusya'da Seçim Heyecanı Zirvede

Rusya'da Devlet Başkanlığı Seçimleri'ne 3 gün kala ülkede heyecan doruğa çıktı.

Moskova sokakları seçim ilanları ve devlet başkanlığı yarışının önde gelen ismi Dimitri Medvedev posterleriyle dolarken, seçmenler ise 2 Mart'ta yapacakları tercih konusundaki düşüncelerini son bir kez daha gözden geçiriyor. Son kamuoyu araştırmalarına göre seçmen desteği giderek artan Komünist Parti lideri Genadiy Zyuganov, bugün Moskova'nın merkez sokaklarında seçmenlerle görüştü. Vatandaşları kendisine oy vermeye çağıran Zyuganov, "2 Mart seçimlerinde 500 bin gözlemcimiz seçim sadıklarında görev yapacak. Avrupa Parlamenterler Konseyi'nden gelecek olan gözlemcilerle de sıkı işbirliği içindeyiz. Dost ve taraftarlarımızı bizim için oy kullanmaya çağırmaya 2-3 gün daha zamanımız bulunmakta ve bu şansımızı sonuna dek kullanacağız. Vatandaşların büyük çoğunluğunun bizi desteklediğini düşünüyorum. Yapılan son kamuoyu araştırmaları da bunu ortaya koymakta. Dolayısıyla artık seçimleri kazanmakta kararlıyız. Sizlerden de seçimlere daha aktif şekilde gözlemci sıfatıyla katılmanızı bekliyoruz" dedi.

Komünist Parti Başkan Yardımcısı İvan Menikov ise, "Medvedev'in açık farkla seçimleri kazanacağına ilişkin basında çıkan haberler, seçmenleri kandırmak için oynanan bir oyundur. Kesinlikle Medvedev'in böyle ezici bir üstünlüğe sahip olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü vatandaşlar mevcut politikadan memnun değiller. Seçimlerin adil şartlarda yapılmadığı açıktır. 3 aday kendi aralarında mücadele ederken, dördüncü aday Medvedev ise devlet koltuğundan seçim kampanyasını yürütmektedir. Tüm bunlara rağmen seçimlerin ikinci tura kalacağını ve Zyuganov'un Medvedev ile ikinci turda yarışacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

İvan Kudaşev isimli vatandaş ise, "Zyuganov lehine oy kullanacağım. Çünkü ziraat, sanayi sektörleri ve ordudaki mevcut durum savaş sonrası durumdan bile daha kötü durumda. Son 10 yılda bu ülkede bir tek çağdaş fabrika bile kurulmadı. Yurtdışından gıda ihraç ediyoruz. Bu gidişata dur demek için Zyuganov'dan daha iyi bir seçeneğimiz yok" dedi. İrina Kolesnikova adlı bir başka Rus ise, "Seçimlerde hangi aday için oy kullanacağıma henüz karar vermedim. Ama kesinlikle Medvedev'den yana oy kullanmayacağım.

Çünkü Medvedev, seçimler yapılmadan devlet başkanı ilan edilmiş durumda. Bu seçmen haklarının ihlalidir. Arkadaşlarıma da seçilere katılmalarını tavsiye edeceğim. Fakat kimsenin bizim yerimize karar almasına müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Anatoliy Draçev, "2 Mart seçimlerinde işbaşındaki Cumhurbaşkanı'ndan yana oy kullanacağım. Ülkedeki istikrarın devamı, ordumuzun güçlenmesi için bunu yapmak zorundayım. Ben savaş taraftarı değilim. Ama Rusya'nın çıkarlarını koruması için Putin ve Medvedev rehberliğinde daha güçlü konuma geleceğine inanıyorum" diye konuştu.

(AK-OYK-OYK-OK-D)