Rusya'da Brıcs ve Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi

Rusya'da Brıcs ve Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi

Rusya'ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da düzenlenen BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi'nde ilk gün sona erdi.

Rusya'da Brıcs ve Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi

Rusya'ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da düzenlenen BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi'nde ilk gün sona erdi. 

Zirvenin ilk gününde ev sahibi Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ve Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahmon'la ayrı ayrı görüştü. 

Putin'in görüşmelerinde Hindistan'ın ŞİÖ'ye tam üyelik süreci, BRIKS'in ekonomik gelişimi, yatırımlar, finans ve diğer alanlardaki iş birliği gibi konular ön plana çıktı. Putin daha sonra konuk ülke liderleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi. 

Rusya'nın dönem başkanlığında düzenlenen zirvenin ikinci gününde, liderlerin katılımıyla dar ve geniş çaplı oturumlar düzenlenecek. BRICS liderler zirvesinin ardından ortak deklarasyon imzalanması bekleniyor.

Kaynak: AA