Rusya Büyükelçiliği Milli Günü Resepsiyonu

Rusya Büyükelçiliği Milli Günü Resepsiyonu

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, PKK Terör Örgütünü Çok Güçlü Bir Şekilde Kınadıklarını ve Sorunun Çözümü İçin Etkin Bir Şekilde Çabalamakta Kararlı Olduklarını Söyledi.

Rusya Büyükelçiliği Milli Günü Resepsiyonu

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, PKK terör örgütünü çok güçlü bir şekilde kınadıklarını ve sorunun çözümü için etkin bir şekilde çabalamakta kararlı olduklarını söyledi.

Rusya'nın Milli Günü nedeniyle Rusya'nın Ankara Büyükelçisi İvan İvaneysky bir resepsiyon verdi. Resepsiyona ABD Büyükelçisi Ross Wilson başta olmak üzere İsrail, Irak büyükelçileri ile diplomatlar, askeri ve sivil temsilciler katıldı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, programında yer almasına rağmen Başbakanlık'ta gerçekleşen Güvenlik Zirvesi'nin uzaması nedeniyle resepsiyona katılmadı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan'ın terörle mücadele konusunda bugün yaptığı konuşmasını nasıl değerlendiklerinin sorulması üzerine Büyükelçi Wilson, Başbakan'ın değerlendirmelerinin üstüne konuşmak istemediğini belirterek, PKK ve PKK terör örgütünü çok güçlü bir şekilde kınadıklarını ve sorunun çözümü için etkin bir şekilde çabalama kararlılığında olduklarını söyledi.

Wilson, ABD'nin terörle mücadele koordinatörü Joseph Ralston'ın Türkiye'nin terörle mücadele koordinatörü Büyükelçi Rafet Akgünay ile yaklaşık bir hafta önce bir görüşme yaptığını hatırlattı. Wilson, söz konusu görüşmeyi iyi ve faydalı olarak nitelendirdi. Wilson ayrıca Ralston'ın Akgünay ve Iraklı yetkililerle iletişime devam edeceğinden emin olduğunu kaydederek, Türkiye'deki son gelişmelerle ilgili daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

(SC-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA