Rusya Bütçesi İlk Çeyrekte 1,5 Milyar Dolar Açık Verdi

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, 2009'un İlk Çeyreğinde Rusya Bütçesinin 50 Milyar Ruble (1,5 Milyar Dolar) Açık Verdiğini, Bunun da Gsmh'nın Yüzde 0,1'ine Denk Geldiğini Açıkladı.

Rusya Bütçesi İlk Çeyrekte 1,5 Milyar Dolar Açık Verdi

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, 2009'un ilk çeyreğinde Rusya bütçesinin 50 milyar ruble (1,5 milyar dolar) açık verdiğini, bunun da GSMH'nın yüzde 0,1'ine denk geldiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev tarafından kabul edilen Kudrin, son ekonomik gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Bütçe açığının çok büyük olmadığı değerlendirmesinde bulunan Kudrin, "Federal gelirler 473 milyar ruble (14,16 milyar dolar) geriledi. Bu geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 24,5'lik bir azalma anlamına geliyor. Buna mukabil giderler 447 milyar ruble (13,38 milyar dolar) arttı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33,6'lık bir yükselme olduğunu gösteriyor." dedi.

Hükümetin uygulamaya koyduğu kriz paketleri nedeni ile giderlerin yılın ilk çeyreğinde arttığına değinen Kudrin şu bilgileri verdi: "Emekliler, bölge yönetimleri, stratejik sektörler ve savunma sanayi destekleri de giderlerin artmasına neden oldu."

Yılın ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyreğinde daha büyük bütçe açıkları beklediklerini kaydeden Kudrin, açığın yüzde GSMH'nın yüzde 7,4'üne denk geleceğini öngördüklerini belirtti. Maliye bakanına göre tüm bütçe açığı mevcut fonlardan karşılanabilecek.

Petrol ve doğalgaz gelirleri ile sürekli artı bütçe veren Rusya ilk kez eksi ile 2009'un ilk çeyreğini kapattı. Bankacılık sektöründe yaşanması muhtemel sorunlar ve reel ekonomideki durgunluğun devam edecek olması yetkilileri endişelendiriyor.

(CİHAN)