Rusya, Batı'nın Alaycı Tepkisinden Şaşkın

Rusya, Batı'nın Alaycı Tepkisinden Şaşkın

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kanada ve ABD'nin; Rusya'nın Kuzey Kutbu Deniz Yatağına Bayrak Dikmesine Verdiği Alaycı Tepkinin "Şaşırtıcı" Olduğunu İfade Etti.

Rusya, Batı'nın Alaycı Tepkisinden Şaşkın

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kanada ve ABD'nin; Rusya'nın Kuzey Kutbu deniz yatağına bayrak dikmesine verdiği alaycı tepkinin "şaşırtıcı" olduğunu ifade etti.

Kanada Dışişleri Bakanı Peter MacKay dün yaptığı açıklamada, "15. yüzyılda değiliz. Bayrak dikmekle toprak sahibi olunmaz" diye konuşmuştu. ABD ise, bu adımın hukuki bir geçerliliğinin olmadığını belirtmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, "Ruslar metal bir bayrak mı, plastik bir bayrak mı dikti veya bunu deniz tabanında bir yatağa mı dikti emin değilim" şeklinde konuşmuştu.

Lavrov yaptığı açıklamada, gelen alaycı tepkilerin kendisini şaşırttığını belirtti.

Bu arada Rus gazeteleri Kuzey Kutbu'na yönelik gerçekleştirilen ve bir hafta süren keşif gezisini "kutuplardaki petrol mücadelesi"nin ilk adımı olarak niteledi.

Devlet yayın organiı Rossiiskaya Gazeta daha da ileri giderek, Kuzey Kutbu'ndaki bu mücadelenin "dünyanın yeniden dağılımının başlangıçı" olarak yorumladı.

Ekonomi gazetesi Vedomosti ise İskandinav ülkeleri ve ABD'nin tepkisine değinerek, Danimarka ve ABD'nin de hak iddiasıyla Kuzey Kutbu'na keşifler yapmyaı planladığını yazdı.

Rus keşif ekibi buzkıran gemisi eşliğinde bir haftalık yolculuktan sonra Kuzey Kutbu'na ulaşmış ve iki mini denizaltıyı denize bırakmıştı. Mir-1 isimli denizaltı ise 4 bin 302 metre derinliğindeki deniz yatağına 1 metre uzunluğunda titanyumdan yapılmış Rus bayrağını dikmişti.

Kuzey Kutbu'nda zengin petrol, doğalgaz ve maden rezervleri bulunduğu tahmin ediliyor.

Moskova 2001 yılında bir BM komisyonuna başvurarak kuzey kıyıları açığındaki karasuların kendisine ait olduğunu iddia etmişti. Ruslar bu iddiayı, denizaltındaki Lomonosov sıradağlarının, Rusya topraklarının bir uzantısı olduğu savına dayandırmıştı. Moskova'nın iddiası reddedilmiş ve daha fazla kanıt getirmesi istenmişti.

(AFP-İB-İB-ÖK-D)