Rusya, ABD'yi Füze Kalkanı Projesinden Vazgeçiremedi

Rusya, ABD'yi Füze Kalkanı Projesinden Vazgeçiremedi

ABD ve Rusya Dışişleri ve Savunma Bakanları Arasında Yapılan Görüşmelerde, ABD'nin Doğu Avrupa'ya Yerleştirmeyi Planladığı Füze Kalkanı Projesinde Bir Uzlaşmaya Varılamadı.

Rusya, ABD'yi Füze Kalkanı Projesinden Vazgeçiremedi

ABD ve Rusya dışişleri ve savunma bakanları arasında yapılan görüşmelerde, ABD'nin Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı projesinde bir uzlaşmaya varılamadı.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates, Rus meslektaşları Sergey Lavrov ve Anatoli Serfyukov ile füze krizini görüşmek üzere geldikleri Moskova'da bugün Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edildi. ABD yönetimini füze savunma sistemiyle ilgili görüşmeler devam ettiği sürece bu konuda uygulamaya yönelik kararlar almamaya çağıran Vladimir Putin, Rusya'nın kaygılarını bir kez daha dile getirdi. ABD'nin projeden vazgeçmesini isteyen Putin, aksi takdirde iki ülke

ilişkilerinin olumsuz etkileneceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice ise, füze savunma sisteminin Rusya'ya karşı değil, İran ve Kuzey Kore gibi düşman ülkelerin tehdidine karşı olduğu görüşünü tekrarladı.

Daha sonra Rus meslektaşlarıyla bir araya gelen ABD'li bakanlar, füze kalkanı konusunda her hangi bir anlaşma sağlanamamasına rağmen görüşme sonuçlarından memnun kaldıklarını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, görüşme bitiminde yaptığı açıklamada, ABD heyeti ile müzakere edilen konularda uzlaşmaya varamadıklarını belirterek, görüşmelerin yaklaşık 6 ay sonra yeniden başlatılacağını söyledi. Görüşmelerde ayrıca 2009 yılında geçerlilik süresi dolacak olan taktik amaçlı nükleer silahların kısıtlanmasına ilişkin sözleşmenin yeniden uzatılması konusunun da ele alındığı ifade edildi.

Moskova yönetimi, Fransa ve İngiltere'nin de taktik nükleer silahların sınırlandırılmasına ilişkin sözleşmeye katılmamaları durumunda bu sözleşmeden çıkacağını açıklamıştı. Bu arada ABD'li bakanların yarın Moskova'da insan hakları örgütü temsilcileriyle görüşecekleri öğrenildi.

(AK-İB-İB-OK-D)

Kaynak: İHA