Rusya 1 Mayıs'ı 'Bahar ve İşçi Bayramı' Olarak Kutluyor

Rusya 1 Mayıs'ı 'Bahar ve İşçi Bayramı' Olarak Kutluyor

Rusya'da 1 Mayıs Hem Emekçilerin Hem de Baharın Karşılanması Anlamında 'İşçi ve Bahar Bayramı' Olarak Şenlik Havasında Kutlanıyor. İnsanlar Birbirlerinin İşçi ve Bahar Bayramını Tebrik Ediyor.

Rusya 1 Mayıs'ı 'Bahar ve İşçi Bayramı' Olarak Kutluyor

Rusya'da 1 Mayıs hem emekçilerin hem de baharın karşılanması anlamında 'İşçi ve Bahar Bayramı' olarak şenlik havasında kutlanıyor. İnsanlar birbirlerinin işçi ve bahar bayramını tebrik ediyor. Resmi olarak üç güne çıkartılan tatili değerlendirmek isteyen Moskova halkı bir gün önceden şehirden kaçmak için yollara koyuldu. Baharla birlikte şehrin dışındaki daçyalarda (yazlık) mini bir tatil yapmak isteyen halk geç saatlere kadar şehrin çıkış yollarını kilitledi. Halkın taleplerini göz önünde bulunduran resmi makamlar Cuma iş gününü pazara taşıyarak üç günlük bir tatil imkânı hazırladı.

Komünist Parti ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Birleşik Rusya Partisi başta olmak üzere siyasi partiler halkı tatile gitmek yerine yürüyüşlere ve şenliklere katılması için teşvik ediyor. Resmi verilere göre Moskova'da farklı alanlarda gerçekleşen şenlik ve gösterilere 30 binden fazla kişi katıldı. Moskova polisi sözcüsü Viktor Biryukov on binden fazla polisin görev aldığı gösterilerde her şeyin yolunda olduğunu kaydederek, "Herhangi bir emniyet bozucu durum olmadı. Her şey önceden planlandığı üzere gerçekleşti. Herkes festival havasında 1 Mayıs İşçi ve Bahar bayramını kutluyor." dedi.

Sovyet döneminde 1 Mayıs daha çok Komünist Parti taraflarının gösterisine dönüşüyordu. Rusya Sovyetlerin dağılmasının ardından 1 Mayıs'ı 'İşçi ve Bahar Bayramı' olarak kutlamaya başladı. Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma'da bulunan siyasi partilerin 1 Mayıs'ı fırsat bilerek şenlikler düzenledi. Moskova'da Birleşik Rusya, Komünist Parti, Liberal Demokrat Parti ve Adaletli Rusya Partisi'nin gösteri ve kutlamalarına on binlerce taraftar katıldı. St. Petersburg'da ki kutlamalarda ise 'Öteki Rusya Hareketi'ne mensup yüz kadar taraftarın Kremlin karşıtı bir gösteri yaptığı kaydediliyor.

TÜM PARTİLER BİRLİK MESAJI VERDİ

Moskova başta olmak üzere bölgelerde de siyasi partilerin birlikte miting düzenlemeleri dikkat çekti. Vladimir bölgesinde tüm siyasi partilerin katılımı ile toplanan 5 bin kişilik kalabalık 'Adalet ve dayanışma', 'Herkes için daha fazla ücret' sloganı attı. Göstericilerin hükümet karşıtı herhangi bir slogan atmamaları dikkat çekti. Tambov bölgesinde de tüm siyasi partilerin katılımı ile dev bir gösteri düzenlendi. İkiye ayrılmış meydan Birleşik Rusya Partisi taraftarları ile Komünist Parti taraftarları birlik mesajı verdi.

İŞÇİ ÜCRETLERİNE ZAM İSTENDİ

Moskova dışında gerçekleşen gösterilerde, 'fiyatlalar artıyor, işçi maaşlarına da zam' sloganı atıldı ve pankartlar taşındı. Çelyabinsk bölgesinde gerçekleşen gösterilere 7 bin kişi katıldı. Gösteride konuşma yapan ticaret odası yetkilileri Rusya'da enflasyonun açıklanandan çok daha yüksek olduğuna dikkat çekerek, işçi ücretlerine zam istedi. Gıda, ulaşım, giyim ve barınma giderlerinin son bir kaç ay içinde yüzde 50'den fazla arttığına dikkat çeken konuşmacılar ücretlere yeterli zama yapılmamsı durumunda sosyal problemlerin artacağı uyarsında bulundu.

Kaynak: CHA