Rus Yetkililer Kuş Gribi Konusunda Halkı Paniğe Kapılmamaya Çağırıyor

Rus Yetkililer Kuş Gribi Konusunda Halkı Paniğe Kapılmamaya Çağırıyor

Moskova Çevresindeki 7 Ayrı Kasabada Görülen Kuş Gribinin, İnsanlar İçin de Hayati Tehlikesi Olan H5n1 Virüsü Taşıdığının Saptandı. Rus Yetkililer, Halkın Paniğe Kapılmamasını İstedi.

Rus Yetkililer Kuş Gribi Konusunda Halkı Paniğe Kapılmamaya Çağırıyor

Moskova çevresindeki 7 ayrı kasabada görülen kuş gribinin, insanlar için de hayati tehlikesi olan H5N1 virüsü taşıdığının saptandı. Rus yetkililer, halkın paniğe kapılmamasını istedi.

Rusya Federal Veterinerlik Hizmetleri Kurumu yetkilileri tarafından bugün Moskovskoye Komsomolets Gazetesi'nde düzenlenen basın toplantısında, Moskova çevresindeki kuş gribi hastalığıyla ilgili son durum ele alındı. Kuş gribi kaydedilen 7 kasabada bin 400 kanatlıyı itlaf ettiklerini belirten Rusya Federal Veterinerlik Kurumu Yönetim Başkanı Aleksey Volkov, durumun kontrol altında olduğunu vurgulayarak, "Dün akşamdan itibaren veterinerler, tehlikeli bölgelerde kuşların itlafına başladı" dedi. Hastalığın Moskova çevresine yayılmasında başlıca rol oynadığı sanılan Moskova çevre yolu kenarındaki Sadovod kuş pazarının karantina dolayısıyla kapatıldığını kaydeden Volkov, fakat söz konusu pazarın hastalığın bulaşma merkezi olduğunu söylemenin henüz erken olduğunu, bu konudaki kesin cevabın yapılmakta olan soruşturmalar sonucunda ortaya çıkacağını söyledi. Kümes hayvanlarının toplu ölümü olaylarının şimdiye kadar Moskova çevresindeki 7 ayrı kasabada yaşandığını hatırlatan Volkov, Moskova çevresinde yeni hastalık merkezlerinin ortaya çıkması ihtimalinin de istisna olmadığını belirterek, buna rağmen durumun kontrol altında tutulacağını ifade etti. Ölen tavuklarda görülen H5N1 virüsünün, bulunduğu haliyle insan için tehlike arz etmediğini de kaydeden Volkov, "Fakat mutasyon halinde bu virüs tehlikeli olabilir. Vatandaşları, sokaklarda izinsiz satılan kuş etini satın almaktan kaçınmaya çağırıyorum. Kuş fabrikası ürünlerinin tüketilmesinde ise her hangi bir sakınca yok" diye konuştu.

Moskova vilayeti Baş Veteriner Müfettişi Valeriy Sitnikov ise, Sadovod pazarı ve hastalık kaydedilen 7 kasabada karantina ve aşı çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, "Şu ana kadar 1 milyona yakın aşı kullandık. Tehlikeli bölgelerde ölen hayvanları yakarak imha ediyoruz" dedi.

Kuş gribi virüsü kaydedilen noktaların 10 kilometre çevresindeki tüm kuşların zorunlu olarak aşılandığını ifade eden Moskova Veterinerlik Hizmetleri Kurumu Başkan Yardımcısı Anatoliy Okonçuk da, veterinerliklerin yeterli miktarda aşıyla donatıldığını ifade etti. Konuşması sırasında halkı paniğe kapılmamaya çağıran Okunçuk, Sadovod pazarı esnafıyla ise, tazminat ödenmesi karşılığında kanatlıların itlafı konusunda anlaştıklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan son zamanlarda doğalgaz krizi nedeniyle Rusya'ya dargın durumdaki Beyaz Rusya yönetiminin, kuş gribi gerekçesiyle bugünden itibaren Rusya'dan kuş eti ithalini durdurduğunu açıkladı.

(AK-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA