Rus Siyasiler, Müslüman Nüfusun Artışından Endişeli

Rus Siyasiler, Müslüman Nüfusun Artışından Endişeli

Nüfusu Her Yıl 700 Bin Kişi Azalan Rusya'da Müslümanlar Arasındaki Doğum Oranın Yüksek Olması ve Müslüman Nüfusun Artması, Rus Politikacıları Endişelendiriyor.

Rus Siyasiler, Müslüman Nüfusun Artışından Endişeli

Nüfusu her yıl 700 bin kişi azalan Rusya'da Müslümanlar arasındaki doğum oranın yüksek olması ve Müslüman nüfusun artması, Rus politikacıları endişelendiriyor.

Rusya Sağ Güçler İttifakı Başkanı Boris Nemtsov, ülkedeki Müslüman nüfusunun hızla artmasını ülke geleceği açısından "ölümcül tehlike" olarak değerlendirdi. Ekspert dergisine bir açıklamada bulunan ünlü Rus politikacı, Rusya'daki en yüksek doğum oranlarının Çeçenistan, Dağıstan, Tataristan ve Başkurdistan bölgelerinde olduğuna dikkat çekti. Nemtsov, buna karşılık Hristiyan Rus nüfusunun, birçok bölgede eksi bir artış kaydettiğini söyledi. Nemtsov, hükümet tarafından alınacak tedbirlerin Müslüman

bölgelerindeki doğum oranı artışını hızlandıracağını, Rus bölgelerinde ise istenilen sonucun alınamayacağını savundu. Hükümeti "bu tehlikeye" kayıtsız kalmakla suçlayan Nemtsov, "Acil önlem alınmazsa Rusya'da etnik kökenler arasındaki denge bozulacak. Bu ise ülke geleceği açısından ölümcül bir tehlikedir" dedi.

140 milyon kişinin yaşadığı Rusya'da nüfusun 2050 yılına kadar üçte bir oranında azalarak 95 milyona düşeceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, Müslümanlar'ın yaşadığı bölgelerde ise nüfusun yıllık ortalama yüzde 4 arttığını belirtiyor.

(AK-İB-İB-OK-D)