Rus Ortodoks Patriği Kiril: Dinler Arası Hoşgörü ve Barış İçin Faaliyet Gösteren Herkese Hoşgeldin Deriz

Rus Ortodoks Patriği Kiril: Dinler Arası Hoşgörü ve Barış İçin Faaliyet Gösteren Herkese Hoşgeldin Deriz

Rus Ortodoks Patriği Kiril, Rusya'da Faaliyet Gösteren Müslüman Cemaatler ile İlgili, "Dinler Arası Barış ve Hoşgörü İçin Faaliyet Gösteren Herkese Hoşgeldin Diyeceğiz." Dedi.

Rus Ortodoks Patriği Kiril: Dinler Arası Hoşgörü ve Barış İçin Faaliyet Gösteren Herkese Hoşgeldin Deriz

Rus Ortodoks Patriği Kiril, Rusya'da faaliyet gösteren Müslüman cemaatler ile ilgili, "Dinler arası barış ve hoşgörü için faaliyet gösteren herkese hoşgeldin diyeceğiz." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Rus Ortodoks Patriği Kiril ile biraraya geldi. Makamdaki görüşmenin ardından, Bardakoğlu ve Kiril Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yemek yedi. Yemekten sonra iki din adamı, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu; Rus Ortodoks dünyasının dini liderinin, göreve geldikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yaptığına dikkat çekti. Geçen yıl Kasım ayında Moskova'ya yaptığı ziyareti anımsatan Bardakoğlu, "Kendisi ile yaptığımız uzun müzakerede birçok ortak paydamız olduğunu gördük. Rusya ile Türkiye arasında son dönemde iki devlet arasında ilişkilerin gelişmiş olması, iki ülkede de din ve devlet işlerinin ayrı olması, dini kurumların son derece itibarlı olması, ortak paydalarımızdan biridir." diye konuştu.

İki ülke arasındaki dini kurumlar arasında son dönemlerde iletişim ve karşılıklı müzakere anlayışının gelişmiş olmasını sevindirici olarak nitelendiren Bardakoğlu; dünyada 100'ün üzerinde ülke tarafından benimsenen Medeniyetlerarası İttifak'a dikkat çekti. Söz konusu proje ile medeniyetleri çatıştırmayı hedefleyen stratejilerin gündemden düştüğünü kaydeden Bardakoğlu, "Dini kurumlar arası diyaloğun gelişmesi, beraberinde din özgürlüklerinin gelişmesini doğuracaktır." dedi.

Rusya'da 20 milyonu aşkın Müslüman yaşadığını kaydeden Bardakoğlu, şöyle devam etti: "Diğer din mensupları gibi Rusya'daki Müslümanların da geniş bir özgürlük içinde olması, insanlık adına sevindiricidir. Sayın Patrik, Rusya'daki Müslümanların din özgürlüğüne de sahip çıkılmasına destek vermektedir. Öte yandan gerek Rus Ortodoks Kilisesi'nin gerekse Diyanet'in radikal dini anlayışlara da siyasi ve stratejik amaçlı dini yayılma faaliyetlerine de karşı olması ortak paydayı güçlendirmektedir. Radikal dini anlayışlar, dinlerin özüne saygısızlık içerdiği gibi insanlığın huzurunu tehdit eden çok ciddi bir olumsuz gelişmedir."

"DİNİ LİDERLER ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI"

Dinlerin, insanlığın içinde bulunduğu ahlaki- manevi boşluk ve maddileşme ile mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Bardakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Görüşmede, dünyanın ahlaki ve manevi değerlerden giderek uzaklaştığıı, ekonomik gelişmenin ahlakileşmeyi sağlamadığını üzülerek paylaştık ve bu konuda tüm dini kurumların ortak hareket etmesinin ne kadar önemli olduğunu ifade ettik. Gerek Moskova'da Kasım ayında yaptığımız görüşme, gerekse Türkiye'ye yapılan ziyaret ve başkanlığımızda yapılan görüşme son derece faydalı olmuş, birlikte çare üretebileceğimizi bizlere göstermiştir. İnsanlığın küresel ölçekte maruz kaldığı sıkıntılar ve sorunlar, açlık, yoksulluk, küresel krizler, din adamlarının ve dini kurumların ürettiği sorunlar değildir. Dini kurumlar ve dini liderler bu küresel sorunların çözümünde elini taşın altına koymak ve aktif şekilde rol almak zorundadır. İnanıyorum ki bu ziyaret böyle bir konuda başlangıç olabilir."

"PATRİK OLARAK İLK YURT DIŞI ZİYARETİM"

Rus Ortodoks Patriği Kiril ise göreve geldikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, "Bu ziyareti yaptığımdan dolayı çok mutluyum." dedi.

İki ülke arasında dost ve komşu ilişkiler bulunduğunu kaydeden Kiril, siyasi diyaloğun da hızla geliştiğini vurguladı. Dostane ilişkilerin iki ülkenin dinleri tarafından da desteklenmesi gerektiğini söyleyen Kiril, "Bugün Sayın Başbakan ile yapıcı bir görüşmemiz oldu. Bardakoğlu ile de görüşmemiz yapıcı ve faydalı oldu. Bugün yaptığımız görşmelerin iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağını, yol açacağını umuyorum. Dinler arası diyaloğumuz iki ülke arasındaki ilişkilere katkıda bulunacağına inanıyorum." diye konuştu.

"DİNLERARASI BARIŞ VE HUZUR İÇİN FAALİYET GÖSTEREN HERKESE HOŞGELDİN DİYECEĞİZ"

Açıklamaların ardından Patrik Kiril, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir Türk gazetecinin, Rusya'daki Müslüman cemaatlerin faaliyetlerini sorması üzerine Kiril, "Rusya'ya gelip faaliyet gösteren dini kurumlar, Rusya'daki yürürlükteki mevzuat çerçevesinde faaliyetlerin sürdürüyor."karşılığını verdi.

Dini kurumların faaliyetlerinin, ülke kurallarına aykırı olmaması ve dinler arası düşmanlığı kışkırtmaması gerektiğini söyleyen Kiril, Rusya'nın tarihinde dini savaşın bulunmadığını belirtti. Rusya'da; Ortodoks ve Müslümanların hiçbir zaman savaşmadığının altını çizen Kiril; "Uzun yıllar yan yana omuz omuza dostça yaşadık. Beraber bayramlarımızı kutladık." şeklinde konuştu. Rusya'nın içişlerine karışma ve farklı dinler arasındaki barışını bozmaya yönelik girişimlere doğal olarak karşı çıkacaklarını kaydeden Kiril, "Ama dinler arası barış ve huzur için çalışmak isteyen herkese hoşgeldin diyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kiril, şöyle devam etti: "Bundan daha çok sizin kastettiğiniz Müslüman kurumları değil, Hrıstiyan kurumlar da söz konusu. 90'lı yıllarda Batı Avrupa'dan, ABD'den gelen binlerce Hrıstiyanlık misyonerleri Rusya'ya girdi. Bizim halkımıza, kendi dinlerini ve Tanrı'ya nasıl dua edeceğini öğretmeye çalıştılar. Biz onlara, Tanrı'ya nasıl dua edileceğini biliyoruz, dedik. Binlerce yıl içinde bunu öğrendik. Hem Ortodokslar hem de Müslümanlar nasıl dua edileceğini çok iyi biliyorlar."

"RUHBAN OKULUNUN AÇILMASINA OLUMLU BAKIYORUZ"

Ruhban okulunun açılması konusuda Türk siyasetçilerinin yaptığı açıklamaları hatırlatarak, görüşmelerinde bu yönde bir eğilim hissedip hissetmediğinin sorulması üzerine Kiril; "Ruhban okulu'nun açılabileceğine dair bilgi bize de ulaştı. Buna çok olumlu bakıyoruz. Sayın Bardakoğlu da dediği gibi din özgürlüğünü iki ülkede de sağlamalıyız. Azınlıkların hakları anlamında da bazı somut adımların atılması gerektiğini düşünüyorum. Ruhban Okulu'nun açılması da doğru yönde atılacak bir adım olacaktır." diye konuştu.

"Başbakan ile görüşmenizde bu konuda bir yorum aldınız mı?" sorusuna karşılık ise Kiril, "Sayın Başbakan ile uzun ve geniş bir konuşmamız oldu. Ancak bu konuda somut bir yorum olmadı." dedi. (CİHAN)