Rus Halkı, Devlet Başkanı Putin'in 3. Kez Göreve Gelmesini İstiyor

Rus Halkı, Devlet Başkanı Putin'in 3. Kez Göreve Gelmesini İstiyor

Rus Halkının Yarıdan Fazlasının, Anayasanın En Fazla 2 Kez Görev Yapmasına İzin Verdiği ve Gelecek Yıl Görev Süresi Sona Erecek Olan Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 3. Kez Göreve Gelmesini İstediği Ortaya Çıktı.

Rus Halkı, Devlet Başkanı Putin'in 3. Kez Göreve Gelmesini İstiyor

Rus halkının yarıdan fazlasının, anayasanın en fazla 2 kez görev yapmasına izin verdiği ve gelecek yıl görev süresi sona erecek olan Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 3. kez göreve gelmesini istediği ortaya çıktı.

Rusya'da kamuoyu araştırmaları konusunda saygın bir kurum olan Levada'nın yaptığı ankete göre, Rus halkının yüzde 53'ü Devlet Başkanı Putin'in 3. kez göreve gelmesini istiyor. 2005 yılında yapılan araştırmada, Putin'in yeniden devlet başkanı seçilmesini isteyenlerin oranı yüzde 41 iken, bu rakamın yüzde 53'e çıkmasıyla birlikte, Putin'in ömür boyu devlet başkanı olmasını isteyenlerin oranının da yüzde 17 olduğu kaydedildi.

2000 yılında seçilen ve 3. dönem devlet başkanlığı yapması anayasa tarafından engellenen Putin, 2008 yılındaki seçimlerde aday olmayacağını sık sık tekrarlamasına rağmen, geçtiğimiz günlerde başbakanlık görevine talip olabileceğini söyleyerek dikkatleri üzerine çekmişti.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)