Rupert Murdoch: Gazetelerimi Hiçbir Zaman Ticari Faaliyetlerim İçin Kullanmadım
56 saatlik kısıtlama bu akşam başlıyor! Nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte detaylar

Rupert Murdoch: Gazetelerimi Hiçbir Zaman Ticari Faaliyetlerim İçin Kullanmadım

25.04.2012 15:17 | Son Güncelleme: 25.04.2012 15:17
Rupert Murdoch: Gazetelerimi Hiçbir Zaman Ticari Faaliyetlerim İçin Kullanmadım

Dünya medya devi Rupert Murdoch, bugün bağımsız medya etiği komisyonuna verdiği ifadede, "Hiçbir zaman bir (İngiliz) başbakandan işlerimle ilgili bir talepte bulunmadım." dedi.

Dünya medya devi Rupert Murdoch, bugün bağımsız medya etiği komisyonuna verdiği ifadede, "Hiçbir zaman bir (İngiliz) başbakandan işlerimle ilgili bir talepte bulunmadım." dedi. Murdoch, gazetelerini hiçbir zaman ticari faaliyetlerini geliştirmek için kullanmadığını savundu. Gazetelerinde örnek bir medya etiği oluşturmak için çok çaba sarfettiğini belirten Murdoch, düşüncesini merak eden politikacılara Sun gazetesinin editörlerini işaret ettiğini belirtti.

Telekulak skandalı sonrası medyanın polis ve siyasetçilerle ilişkisini incelemek için kurulan Leveson soruşturmasında bugün ifade veren medya patronu Rupert Murdoch, telekulak skandalı ve geçmişindeki siyasetçilerle ilişkilerine yönelik sorulan sorulara cevap verdi.

81 yaşındaki Avustralya asıllı medya patronu, Margaret Thatcher hayranı olduğunu ve bu sebeple 1979 seçimlerinde gazetesi Sun'ın Thatcher'a destek verdiğini belirtti. Murdoch, 1983 seçimlerinde de Thatcher'i destekleye devam ettiğini ifade ederken, 'Thatcher'in arkasındaki en önemli güç' iddiasını kabul etmedi.

1981 yılında Times ve Sunday Times gazetelerini satın almadan önce dönemin başbakanı Margaret Thatcher ile gizli görüşmeler yaptığına ilişkin iddialara ise Murdoch, "Ayrıntıları tam hatırlayamamakla birlikte, evet görüştük ama kendisinden bu yönde hiçbir talebim olmadı. Thatcher da bana herhangi bir talepte bulunmadı." şeklinde cevap verdi. Murdoch, bu tutumunun sadece Thatcher için olmadığını; şimdiye kadar hiçbir başbakandan herhangi bir şey talep etmediğini sözlerine ekledi.

Eski başbakan Tony Blair ile olan ilişkileri hakkında da Murdoch, "Blair, 10 yıl başbakan olarak görev yaptı. Bu süre zarfında Blair'den herhangi bir şey talebinde bulunmadım ve herhangi bir şey almadım." diye cevapladı.

Rupert Murdoch, "Politikacılar sıkça herhangi bir konuda siyasi düşüncemin ne olduğunu soruyor. Ben de onlara, 'Ne düşündüğümü öğrenmek istiyorsanız Sun gazetesinin editörlerini okuyun' diye cevap veriyorum." diyerek İngiliz siyasetine yönelik mesajlarını Sun gazetesi aracılığıyla verdiğini işaret etti.

Sahip olduğu tabloid Sun gazetesinin, İngiltere'nin en bağımsız gazetesi olduğunu iddia eden Rupert Murdoch, "Gurur içinde şunu söyleyebilirim ki, gazetelerimi hiçbir zaman ticari işlerimi geliştirmek için kullanmadım." diye konuştu. Avustralyalı medya patronu, gazetelerinde örnek bir medya etik anlayışını oturtmak için çok uğraş verdiğini sözlerine ekledi.

Murdoch, sahip olduğu gazetelerin telekulak yapmak için özel dedektif kiralamalarına ilişkin bir soruyu ise "tembellik ve işgüzarlık" olarak nitelendirerek alaycı bir cevap verdi.

Milletvekillerin özel harcamalarına ilişkin bir hesap listesini sahip olduğu Times gazetesinden önce rakip gazete Daily Telegraph'ın almasına 'kıskandığını' vurgulayan Murdoch, "Times'in editörünün, ilk önce kendisine önerilmesine rağmen, bu listeyi almaması karşısında hayal kırıklığı yaşadım." şeklinde konuştu. Murdoch'ın bu açıklaması, Daily Telegraph'ı da işin içine çekme çabası olarak yorumlandı.

Leveson soruşturmasında dün de Rupert Murdoch'ın oğlu James Murdoch ifade vermiş ve Başbakan David Cameron'ı zor durumda bırakacak itiraflarda bulunmuştu.

81 yaşındaki Avustralya asıllı medya patronunun İngiltere'deki gazetelerinin, aralarında sanatçı, siyasetçi, futbolcu, Kraliyet mensubunun da bulunduğu binlerce kişiyi gizlice dinlediği ortaya çıkmıştı. Murdoch'lar İngiltere'de Times, Sunday Times, Sun, Sun on Sunday gazetelerinin yanı sıra, BSkyB dijital uydu platformunun yüzde 39'unun sahibi.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title