Rumların Mısır ve Lübnan ile Yaptığı Petrol Anlaşmaları

Rumların Mısır ve Lübnan ile Yaptığı Petrol Anlaşmaları

Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Hristodulos Paşardis, Rum Yönetimi'nin Petrol Çıkarma Konusundaki Gelişmeleri Soğukkanlılıkla İzlediğini ve Şu Anda BM Güvenlik Konseyi'ne Başvurmayı Gerekli Görmediklerini Açıkladı.

Rumların Mısır ve Lübnan ile Yaptığı Petrol Anlaşmaları
02.02.2007 20:40 | Son Güncelleme: 02.02.2007 20:40

Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Hristodulos Paşardis, Rum Yönetimi'nin petrol çıkarma konusundaki gelişmeleri soğukkanlılıkla izlediğini ve şu anda BM Güvenlik Konseyi'ne başvurmayı gerekli görmediklerini açıkladı.

Rum radyosunun haberine göre, konuyla ilgili soruları cevaplandıran Paşardis, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün 'Kıbrıs ve Türkiye arasındaki kıta sahanlığının belirlenmesine' ilişkin açıklamasını, "Bölgede petrol çıkarma ne çok karmaşıktır ne de hukuki boyutlarda değişiklik vardır. Hukuki açıdan durum basittir. Kıbrıs Cumhuriyeti bağımsız ve egemen bir devlet olarak uluslararası hukukun tanıdığı bütün hakları kullanabilir. Bu hukuki ve beyan edilmiş haklar arasında, uluslararası hukuka göre hükümranlığı altındaki karada veya denizde doğal zenginlikleri arama ve bunlardan yararlanma hakkı da var. Kıbrıs'ta bu konuda yalnız Kıbrıs Cumhuriyeti'nin başvurduğu ve anlaşma imzaladığı ülkelerin yani Lübnan ve Mısır'ın söz hakkı var" sözleriyle değerlendirdi. Bölgedeki petrol yataklarından yararlanmak için bölge ülkeleriyle anlaşma imzalanmasının, Kıbrıs sorunuyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını söyleyen Paşardis, Türkiye'nin tepkisini de, "Türkiye hukuki ve egemenlik haklarımızı kullanmamızı yanlış anlıyorsa, kendi tahrikkar tepkilerine nasıl bir yorum getirilebilir. Yapılabilecek tek yorum, Türkiye'nin tamamen bölgenin jandarması, zaman zaman da Doğu Akdeniz'in kontrol dışı korsanı gibi hareket ettiğidir" şeklinde yorumladı.

Petrol çıkarma için 15 Şubat 2007 tarihinde ihale açılması halinde Ankara'nın gerekli faaliyetlerde bulunacağına ilişkin Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün açıklamasını da yorumlayan Paşardis, "Türk hükümetinin yapması gereken tek faaliyet, uluslararası hukuk kurallarına saygı göstermektir" dedi. Rum Sözcü, Güney Kıbrıs ile anlaşma yapan Lübnan ve Mısır'ın, Türkiye'nin tepkisinden sonra geri adım attıklarına ilişkin haberleri de yalanladı ve "Planlandığı şekilde ilerleyeceğiz" diye konuştu. Konuyla ilgili olarak Yunanistan ile istişarede bulunulup bulunulmadığının sorulması üzerine de Paşardis, Yunan hükümetine bilgi verildiğini ve hemfikir olduklarını söyledi.

Öte yandan Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) Komutanı Korgeneral Konstantinos Bisbikas, savaş gemilerinin Doğu Akdeniz bölgesindeki faaliyetlerinin rutin olduğunu söyleyerek, endişe edilecek bir durum olmadığını kaydetti. Bisbikas, Baf'ın Anarida yöresindeki RMMO acemi kampında bugün düzenlenen yemin töreninde yaptığı konuşmada, Türk savaş gemilerinin Kıbrıs bölgesindeki hareketlerine ilişkin Türk televizyonlarında yayınlanan haberlerinin doğru olmadığını ifade etti. Rum siyasi liderliği ve diğer güvenlik birimleriyle sıkı işbirliği içerisinde olduklarını, konuyu takip ettiklerini aktaran RMMO Komutanı, olağanüstü önlem alınmadığını da sözlerine ekledi.

(MG-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Rumların Mısır ve Lübnan ile Yaptığı Petrol Anlaşmaları - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.7.2020 14:28:00. #1.15#
title