Rumlar Unfıcyp Kararından Memnun

Rumlar Unfıcyp Kararından Memnun

Kıbrıs Rum Yönetimi, BM Güvenlik Konseyi'nin, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (Unfıcyp) Görev Süresinin 6 Ay Uzatılmasına İlişkin Dün Aldığı 1818 Sayılı Kararından Memnun Olduğunu Açıkladı.

Rumlar Unfıcyp Kararından Memnun

Kıbrıs Rum yönetimi, BM Güvenlik Konseyi'nin, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin 6 ay uzatılmasına ilişkin dün aldığı 1818 sayılı kararından memnun olduğunu açıkladı.

Rum radyosunun haberine göre, Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Stefano Stefanu, 1818 sayılı kararın, “Kıbrıs sorununda istenilen çözüm zeminini, BM'nin ilgili kararlarında tarif edildiği şekliyle siyasi eşitliği olan iki bölgeli, iki toplumlu federasyon olarak yeniden teyit ettiğini ve Kıbrıs sorununun çözümü sorumluluğunun Kıbrıslılara ait olduğu görüşünü paylaştığını” savundu.

Stefanu, Güvenlik Konseyi'nin toplantısı sırasında ABD'nin sergilediği tavrın kendilerini üzdüğünü de belirtti.

Rum Sözcü, “ABD'nin bu şekilde, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin kabul edilemez görüşlerinde ısrar etmeleri için Türkiye'yi ve Kıbrıs Türk liderliğini cesaretlendirdiğini” öne sürdü.

Stefanos Stefanu, “Güvenlik Konseyi Daimi üyeleri, Kıbrıs sorununa ilişkin ilkelerde ve halkımızın, çözüm ve ülkenin yeniden birleşmesi için vermekte olduğu mücadelesinin kalkanı olan BM kararlarında ısrar ettiklerini gösterdiler” dedi.

Sözcü, “Kurucu eyaletler ifadesi, belli bir mantıkla 23 Mayıs ortak açıklamasında da yer alıyor” iddiasında bulundu.

Rum hükümetinin büyük ortağı komünist AKEL partisi Basın Sözcüsü Andros Kiprianu da UNFICYP'nin görev süresinin uzatılmasına ilişkin raporu “tatminkar” bulduğunu söyledi.

Kiprianu, raporda, “bugünün konularına bütünlüklü yaklaşıldığını ve Kıbrıs sorununun çözümü çabalarında ilerleme sağlanmasına katkıda bulunacak bir çerçeve çizildiğini” savundu.