Rumlar, KKTC'nin Kuruluş Yıl Dönümünü Kınadı

Rumlar, KKTC'nin Kuruluş Yıl Dönümünü Kınadı

Kıbrıs Rum Yönetimi, Bugün 24. Yılını Kutlayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, Kuruluş Yıl Dönümünü Kınadı.

Rumlar, KKTC'nin Kuruluş Yıl Dönümünü Kınadı

Kıbrıs Rum yönetimi, bugün 24. yılını kutlayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, kuruluş yıl dönümünü kınadı.

Rum Meclis Başkanı ve komünist AKEL partisi Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, Rum meclisinde yaptığı konuşmada, ''Kıbrıslı Türklerin 1983'te, tek taraflı 'yasadışı' bağımsızlık ilan ettiğini'' ifade ederek, bunu ''kınadığını'' söyledi.

BM'nin, KKTC'nin ilanını ''yasa dışı'' nitelendirdiğini savunan Hristofyas, tüm devletlere, ''ayrılıkçı varlığı tanımamaları ve bunun olmasına katkıda bulunmamaları'' çağrısında bulundu.

Kıbrıs'ın bölünmüşlüğünün devam etmesine karşı olduğunu ifade eden Hristofyas, ''Biz, BM kararları, üst düzey anlaşmalar, uluslararası hukuk ve AB prensipleri çerçevesinde iki toplumlu, iki kesimli federal bir çözüm için çaba göstermeye devam edeceğiz'' dedi.

Hristofyas, ''Yasadışı bağımsızlık ilanı, Ankara'nın 'ayrılıkçı' ve 'bölücü' eylemlerinin ve 'işgal' bölgesine yasal statü kazandırma çabalarının ve ayrıca adada iki ayrı devlet oluşturulması hedefinin başarılmasının en üst aşamasıdır'' diye konuştu.

Kıbrıs Rum öğrenci birlikleri PSEM ve POFEN de, KKTC'nin ilanını kınamak amacıyla güney Lefkoşa'daki Eleftheria Meydanı'nda bir gösteri düzenledi.

Rum radyosunun haberine göre, POFEN ve PSEM, etkinlikte ''çözüm ve yeniden birleşme'', ''dönüş'' içerikli ve ''işgal'' karşıtı sloganlar attı.

Rum öğrenciler, Ledra Palace sınır kapısında da kınama etkinliği gerçekleştirdi. Burada, küçük bir grubun ara bölgeye girmek istemesi üzerine, gerginlik yaşandı, ancak bölgede bulunan polisin müdahalesiyle olayların büyümesi engellendi.

Kaynak: AA