Rumelililer Sirkeci Garı'nda Bir Kofer Bir Sandık Etkinliği'nde Buluşuyor

Rumelililer Sirkeci Garı'nda Bir Kofer Bir Sandık Etkinliği'nde Buluşuyor

Rumelililer Sirkeci Garı'nda Bir Kofer Bir Sandık Etkinliği'nde Buluşuyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Kosova Prizrenliler Derneği, geleneksel hale gelen "Bir Kofer (Bavul) Bir Sandık etkinliği'nin 4'üncüsünü 16 Haziran Pazar günü İstanbul Sirkeci Garı'nda düzenleyecek."

Kosova Prizrenliler Derneği, geleneksel hale gelen "Bir Kofer (Bavul) Bir Sandık etkinliği'nin 4'üncüsünü 16 Haziran Pazar günü İstanbul Sirkeci Garı'nda düzenleyecek.

İlki 2009 yılında düzenlenen Bir Kofer Bir Sandık etkinliği sayesinde başta Kosovalılar olmak üzere Rumeli'nin her yerinden gelmiş göçmenler ve Rumeli sevdalıları, Balkanlar'dan Trakya ve Anadolu'ya yapılan göçlerin ana duraklarından biri olan İstanbul Sirkeci'de bir araya geliyor. 93 Harbi'nden günümüze kadar olan süreçte göçmen kafileleri trenlerle Sirkeci Garı'na, gemi ve vapurlarla Sirkeci İskelesi'ne gelerek anavatana ayak basmışlardı. Kosova Prizrenliler Derneği de bu önemli ve anlamlı buluşmayı Sirkeci Garı'nda gerçekleştiriyor. Her yıl temsili olarak göç treni karşılanıyor, resim - fotoğraf sergileri ve konserler düzenleniyor, Balkanlara özgü yiyeceklerle giyecekler tanıtılıyor, Balkanlardaki Türk kültürü yaşatılıyor ve Rumelililerin her kesiminden gelen vatandaşlar bu ortamda kaynaşıyor.

Her geçen yıl gerek düzenlenen etkinliklerin kapsamı ve çeşitliliğiyle, gerekse katılımcıların fazlalığıyla giderek daha geniş bir kesime hitap eden Bir Kofer Bir Sandık etkinliği, bu yıl da Kosova kökenli Çorlulu Tiyatro Sanatçısı Orhan Kurtuldu'nun hazırlayıp sunduğu bir programla devam edecek. Söz konusu etkinlikte, vatanlarını çeşitli sebeplerle terk ederek anavatan göç eden, iltica eden vatandaşların geçmişte yaşamış oldukları dramatik olaylar, Orhan Kurduldu'nun yönetimindeki tiyatro topluluğu tarafından sahnelenecek. Çeşitli tarihlerde yaşanmış göçlere ait nostaljik fotoğraflarla anılar tazelenecek.

Aynı etkinlikte Devlet Türk Sanat Müziği Sanatçıları ile Rumeli kökenli ses sanatçıları konserler verecek. Ayrıca kurulacak stantlarda Rumeli Pazarı'nda Balkanlara özgü yemek kültürü tanıtılacak. Bir Kofer Bir Sandık etkinliği bu yıl Rumelili Yazar ve Şairlerin buluşmasına da sahne oluyor. Rumeli kökenli yazar ve şairler birbirleriyle tanışıp fikir paylaşımında bulunurken, Sirkeci Garı'nda kurulan stantlarda okurları için kitaplarını imzalayacaklar. - TEKİRDAĞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title