Rumeli Haberleri

Rumeli haber, Rumeli son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Rumeli - 10.7.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Millete Sesleniş" konuşması: (1)
Milletimiz için fetih 'Cihad-ı Asgar' hükmünde iken, asıl 'Cihad-ı Ekber' imar, inşa ve hayrat faaliyetleriydi. Doğu Roma döneminde Ayasofya inşa edilirken Mısır'dan İzmir'e, Suriye'den Balıkesir'e kadar imparatorluğun dört bir yanından malzeme taşınmıştı. Fatih ve ardından gelen padişahlar, Anadolu'nun ve Rumeli'nin her yerinden zanaat erbabını İstanbul'a getirerek hem Ayasofya'yı, hem şehri adeta yeni baştan imar ve inşa ettirdiler.
Rumeli - 10.7.2020
Kuzey Makedonya erken genel seçimleri ve Türk siyasi partileri
Kuzey Makedonya'da 11 Aralık 2016 tarihinde yapılan genel seçimlerde VMRO-DPMNE (İç Makedon Devrimci Örgütü) koalisyonu 120 sandalyelik parlamentoda 51 milletvekiliyle birinci parti olmasına rağmen, hükümet kurabilmek için gerekli olan sayıya ulaşamamıştı.
Rumeli - 3.7.2020
Boğaziçi'nin ikinci gerdanlığı 32 yıldır hizmet veriyor
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü'nden 5 kilometre kuzeyde, boğazın Rumeli yakasında, Hisarüstü ile Anadolu yakasında Kavacık mevkileri arasında yer alıyor.
Rumeli - 28.6.2020
GÜNDEM/28 HAZİRAN 2020
(Hatay/17.30/İstanbul/Manisa/20.00) (Fotoğraflı - Görüntülü) ÖZEL HABER 1- Diyarbakır anneleri 300 gündür evlat nöbetinde Anne Hacire Akar'ın HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde 4 gün süren oturma eyleminin ardından oğlunu terörün pençesinden kurtarması sonrası aynı kaderi paylaşan ailelerin evlatları için tuttuğu nöbet, 300'üncü gününe girdi Anne Necibe Çifçi: "Çocuğumu HDP ve PKK'dan almadan bu çadırdan gitmeyeceğim, mücadeleye devam edeceğim. Allah'ın izniyle devletimizin gücüyle çocuğuma kavuşacağım" Anne Songül Altıntaş: "Evladımı istiyorum, evladımı bana getirsinler" (Hasan Namlı/Diyarbakır) 2- Kurtuluş Savaşı'nın önde gelen gazetecisi: Yunus Nadi Abalıoğlu Türk Kurtuluş Savaşı'nın önde gelen isimlerinden biri olmanın yanı sıra fikir babası olduğu Anadolu Ajansı aracılığıyla Milli Mücadele'nin yurda yayılmasını sağlayan Yunus Nadi Abalıoğlu, vefatının 75'inci yılında anılıyor Öğrencilik yıllarında Malumat dergisinde yazın hayatına adım atan, Rumeli, Tasvir-i Efkar, Yeni Gün, Anadolu'da Yeni Gün ve Cumhuriyet gazetelerinde kuruculuk ve başyazarlık yapan Yunus Nadi, 66 yıllık ömrünün 46 yılını ülkesinin özgürlüğü için kalem tutarak geçirdi (Yasemin Kalyoncuoğlu/Ankara) 3- "Bana bir şey olmaz derdim ama oldu" Başkentte esnaflık yapan ve bir süre önce Kovid-19 teşhisi konulan iki çocuk babası F.
Rumeli - 18.6.2020
Kalkınma yardımı stratejilerinde yeni dönem
"Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" dediğimiz bu günlerde, uluslararası ilişkilerin temel araçlarından biri olan "kalkınma yardımları" stratejilerinde de yeni bir dönemin başlayacağını söylemeliyiz.
Rumeli - 16.6.2020
19 üniversite bünyesinde yeni fakülte ve enstitü kuruldu
İstanbul Rumeli Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri ile Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsüne bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Malatya Turgut Özel Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi, Muş Alparslan Üniversitesine bağlı Spor Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı Adana Tıp Fakültesi ile Erzurum Tıp Fakültesi, Toros Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesi, Yaşar Üniversitesine bağlı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Yozgat Bozok Üniversitesine bağlı Spor Bilimleri Fakültesi ile Kenevir Araştırmaları Enstitüsünün kurulması kararlaştırıldı.
Rumeli - 13.6.2020
Jandarma, 181 yıldır vatan nöbetinde
Jandarma Teşkilatı, 1908'de İkinci Meşrutiyetin ilan edilmesinden sonra Rumeli'de gösterdiği başarılardan dolayı 1909'da yeniden düzenlenip "Harbiye Nezareti"ne bağlanarak "Umum Jandarma Kumandanlığı" adını aldı.
Rumeli - 12.6.2020
Kavalalı Mehmed Ali Paşa her yönüyle inceleniyor
"Müslüman Napoléon" Türkçe çevirisi Abdullah Yılmaz'a ait kitapta, her yönüyle Kavalalı Mehmed Ali Paşa biyografisi yer alıyor. Fahmy, ileri görüşlülüğünden savaşlarına, genel olarak uyguladığı stratejilerinden yürüttüğü politikalarına ve yakın ilişkilerine kadar değerlendirdiği Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın eleştirilen taraflarını da tarihi kayıtlar eşliğinde sıralıyor. Kitapta Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın eğitim, tarım, tıp ve sanayileşme uygulamaları ve altyapı projeleri hakkında detaylı bilgiler bulunuyor. Kimi doğu bilimcileri tarafından "Müslüman Napoléon" diye görülen Mehmed Ali Paşa Mısır, Osmanlı, Avrupa ve İslam tarihinde kalıcı etkilerde bulundu. 43 yıllık hükümranlığında Mısır'da gerçekleştirdiği ekonomik, askeri ve toplumsal uygulamalar rakipleriyle mücadelelerini etkiledi, onu, rakipleri karşısında üstün kıldı. Fahmy, kitabında şu satırları aktarıyor: "Mehmed Ali 18. yüzyılın üçüncü çeyreğinde, Osmanlı İmparatorluğu'nun Rumeli olarak bilinen Avrupa topraklarında yer alan bu kasabada dünyaya gelmiştir.
Rumeli - 29.5.2020
İBB, İstanbul'un fethini çeşitli etkinliklerle kutladı
Eşzamanlı olarak hazırlanan görseller, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Romanos Kapısı, tarihi surlar, Rumeli Hisarı ve Galata Port'a yansıtıldı.
Rumeli - 29.5.2020
Rumeli Köprüsü Dergisi "Covid-19 Çevrimiçi Özel Sayısı" yayımlandı
Trakya Üniversitesi (TÜ) Rumeli Köprüsü Dergisi "Covid-19 Çevrimiçi Özel Sayısı" yayımlandı.
Rumeli - 26.5.2020
KASAM'dan "Balkanlarda Ortak Miras" paneli
"İnsan odaklı bir medeniyetimiz var" Salih Murat, Balkanlarda yapılan bütün eserlerin ve çalışmaların insan odaklı olduğunu vurgulayarak şu değerlendirmede bulundu: "Bizim insan odaklı bir medeniyetimiz var. Biz bununla övünüyoruz. Balkanlarda yaptığımız bütün çalışmalar, her şey insan odaklıdır. Balkanlarda her bir taşın altında bizim eserimiz var. Gönül köprüsü kurmuşuz. İnsanların birbirine yaklaşmasına vesile olmuşuz. Medeniyeti taşımışız bu kültüre." Murat, Balkanlardaki Türk varlığını "Doğu medeniyetini Batı medeniyetiyle Tuna boylarında birleştiren bir unsur" olarak gördüğünü belirterek "Biz Rumeli'de hiçbir zaman arşiv olmadık.
Rumeli - 26.5.2020
Osmanlı döneminde Rumeli'de bayram sofraları bademli baklavayla tatlanıyordu
Edirne Mutfak Kültürü Araştırmacısı Müşerref Gizerler, Osmanlı döneminde Edirne başta olmak üzere Rumeli'de bayram sofralarının bölgeye özel bademli baklavayla tatlandığı söyledi.
Rumeli - 15.5.2020
Araştırmacı-Yazar Hayati Tek, "Nutuk'un rakamsal denklemini" araştırdı
Nutuk'ta 24 cemiyetin adı 502 kez geçiyor. Bunlar içerisinde günümüze ulaşabilen tek cemiyetin Türk Ocakları olduğuna dikkati çekilen araştırmada öne çıkan cemiyetler şöyle sıralanıyor: Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti 100, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti 51, Karakol Cemiyeti 17, İttihat ve Terakki Cemiyeti 14, Askeri Nigehban Cemiyeti 10, Vilayatı Şarkiye Müdafaa-i Hukuku Milliye Cemiyeti 10, Mukayese 9, İngiliz Muhipleri Cemiyeti 8.
Rumeli - 7.5.2020
Yönetmen Özer Kızıltan son yolculuğuna uğurlandı
MSGSÜ eğitim kadrosunda yer aldı Kızıltan 2006-2013'te "Mavi Kuş", "Cemile", "Yalancı Yarim", "Yaralı Yürek", "Sessiz Fırtına", "Son Ağa", "Karamel", "Elveda Rumeli", "Sensiz Yaşayamam", "Küçük Hanımefendi" ve "Tozlu Yollar" adlı yapımlara imza attı.
Rumeli - 5.5.2020
Yönetmen Özer Kızıltan vefat etti
Bu film ile "57. Berlin Film Festivali", "13. Saraybosna Film Festivali", "43. Antalya Film Şenliği" ve "Uluslararası Toronto Film Festivali"nden ödülle dönen usta yönetmenin çektiği diziler arasında "Gülbeyaz", "Kurşun Yarası", "Yaralı Yürek" ve "Elveda Rumeli" gibi beğenilen yapımlar yer aldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Rumeli Haberleri | Rumeli Haber - Haberler - Sayfa 3 - Rumeli haberleri, son dakika rumeli haber ve gelişmeleri burada. ŞİŞLİ'DE ASANSÖRDE MAHSUR KALAN 3 KİŞİ KURTARILDI.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 09:27:56. #1.14#
title