Rum Yönetiminden Gül'ün Ziyaretine Sert Tepki

Rum Yönetiminden Gül'ün Ziyaretine Sert Tepki

Kıbrıs Rum Yönetimi, Cumhurbaşkanı Gül'ün İlk Resmi Dış Gezisi Olan KKTC Ziyaretinin 'Yasadışı' ve Talat ile Görüşmesinin Ardından Yaptığı Açıklamaların da 'Tahrikkar' Olduğunu Savundu.

Rum Yönetiminden Gül'ün Ziyaretine Sert Tepki

Kıbrıs Rum yönetimi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ilk resmi dış gezisi olan KKTC ziyaretinin ''yasadışı'' ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamaların da ''tahrikkar'' olduğunu savundu.

Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku-Markulli, ''Türk faaliyetlerini BM, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği nezdinde şikayet edeceklerini'' söyledi.

Markulli, Rum radyosuna yaptığı açıklamada, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un ve kendisinin, BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New York'ta yapacakları temaslarının odak noktasını Türk yetkililerindavranışlarının oluşturacağını kaydetti

Gül'ün açıklamalarıyla ilgili Markulli, ''Gül'ün açıklamaları, cumhurbaşkanlığına seçilmesinin Kıbrıs sorununa ilişkin Türk politikasını değiştireceğini değerlendirenlerin kendi kendilerinikandırdıklarını gösteriyor. Ortaçağ zihniyetinin egemen olduğunu ve Türk generallerin gölgesi altında hareket ettiklerini gösteriyor. Türk generaller sayın Gül'ü ve diğer Türk yetkilileri, generallerin hararetlisavunucuları durumuna getiriyorlar. 8 Temmuz Antlaşması'nın ileri götürülmesi yönünde kimi çabaların üstlenildiği bu dönemde Abdullah Gül geliyor ve Kıbrıs'ta 2 devletten sözediyor. Türk Cumhurbaşkanı, ilk kez din unsurunu da ortaya koydu ki bunu yabancı diplomatlar da izledi. Din ve ırk ayrımı Avrupa geleceğinde savunulamaz ve AB ilkelerini ihlal eder" dedi.

İngiltere'nin Güney Kıbrıs Yüksek Komiseri Peter Millett de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ortaya koyduğu tezleri eleştirdi. Millet, ''Türk Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları yardımcı değildir. İngiltere'nin de dahil olduğu BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi, 8 Temmuz Antlaşması'nın yaşama geçirilmesini destekliyor. Taksime ve 2 devlet çözümüne karşıdırlar ve bu yönde çalışıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Gül'ün, Kıbrıs sorunu ve din konusunda yaptığı açıklamalarla ilgili Millet, ''Böyle birşey kabul edilemezdir. Kıbrıs sorunu siyasal bir sorundur'' diye konuştu.

Kıbrıs Rum yönetimi Sözcüsü Vasilis Palmas da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün KKTC ziyaretinde ''ayrı devlet'' mesajı verdiğini savunarak, ''bu tutumun Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde sorunlar yaratabileceğini'' söyledi.

Gül'ün KKTC ziyaretindeki açıklamalarıyla ilgili Palmas, özetle şunları kaydetti:

''Sayın Gül bize açıkça, Ankara'nın hedefinin 'işgal' bölgelerinde devlet kurulması ve sağlamlaştırılması olduğunu söyledi. Bu sözler, Kıbrıslı Türkler'in 'sözde' izolasyonlarının bu yönde bir baskı unsurundan başka birşey olmadığını gösteriyor. Bu tutum uluslararası meşruiyete ve Avrupa kurumlarına uymaz. Bu davranışlar, Türkiye'nin Avrupa sürecinde sorunlar da yaratabilir.''

Palmas, Gül'ün Annan Planı'na destek ifade eden açıklamalarını da ''planın tamamıyla Türk hedeflerine yanıt vermesinin göstergesi'' olarak niteledi.