Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın Açıklamaları

Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın Açıklamaları

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Eoka'cı Grigoris Afksentiu İçin Maşera'da Düzenlenen Anma Töreninde, Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulunması Konusunda Türkiye Hazır İse, Rum Tarafının da Hazır Olduğunu Söyledi.

Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın Açıklamaları

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, EOKA'cı Grigoris Afksentiu için Maşera'da düzenlenen anma töreninde, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması konusunda Türkiye hazır ise, Rum tarafının da hazır olduğunu söyledi.

Rum radyosunun haberine göre Hristofyas, "İşgale son verecek, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü ve birliğini federasyon çerçevesinde yeniden tesis edecek, Kıbrıslılar'ın tamamının insan hakları lehinde bir çözüm bulunması gerekir" dedi. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisinden Kıbrıs sorununa BM çerçevesinde çözüm bulunması konusunda istek göstermesini beklediği açıklamasını da yorumlayan Hristofyas, Kıbrıs Rum tarafının tutumunun kesin olduğunu savundu. "Türkiye'nin tavrını değiştirmesini BM kararlarına, 8 Temmuz Anlaşması'na, Doruk Anlaşmaları'na, Uluslararası hukuka ve Avrupa hukukuna saygı göstermesini umuyorum" diyen Hristofyas, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin toprağını işgal ile elinde bulunduran biz değiliz, Türkiye'dir" iddiasında bulundu. Lokmacı karşısındaki Rum barikatı ve BM'nin barikatın açılmasına ilişkin bir formül hazırlayıp hazırlamadığına ilişkin soruya karşılık Hristofyas, "BM, konuyla ilgili bize geldiğinde pozisyonumuzu alacağız" yanıtını verdi. Hristofyas hem Lokmacı'nın hem de Yeşilırmak geçitlerinin açılmasına hazır olduklarını, ancak bazı şartları bulunduğunu söyledi.

(MG-OYK-OYK-OK-D)