Rum İsrail Ortak Tatbikatı İçin İsrail Savaş Gemileri Bölgeye Geliyor

Rum İsrail Ortak Tatbikatı İçin İsrail Savaş Gemileri Bölgeye Geliyor

Güney Kıbrıs ve İsrail'in bölgede ortak arama ve kurtarma tatbikatı icra edeceği, İsrail donanmasına ait savaş gemilerinin de bu kapsamda bölgeye geleceği haber verildi.

Rum İsrail Ortak Tatbikatı İçin İsrail Savaş Gemileri Bölgeye Geliyor

Güney Kıbrıs ve İsrail'in bölgede ortak arama ve kurtarma tatbikatı icra edeceği, İsrail donanmasına ait savaş gemilerinin de bu kapsamda bölgeye geleceği haber verildi.

Fileleftheros'un "İsrail Savaş Gemileri Bölgede" başlıklı haberinde Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Rum-İsrail ortak tatbikatının 25 Nisan'da başlayacağını, İsrail'in tatbikata 4-5 savaş gemisi ile iştirak edeceğini açıkladı.

Rum Yönetimi'nin faaliyetlerinin, Doğu Akdeniz bölgesinin ve petrol şirketlerine ait tesislerin güvenliği üzerinde odaklandığına, Barış İçin Ortaklık'a üyelik çabalarının da bu çerçevede olduğuna işaret eden gazete Fotiu'nun, Güney Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Avrupa Askeri Komitesi Başkanı Patrick de Rouiers'e Barış İçin Ortaklık'a üyelik isteğinin nedenlerini anlattığını yazdı.

FOTİU AVRUPA ASKERİ KOMİTESİ BAŞKANI PATRICK DE ROUIERS'E, BARIŞ İÇİN ORTAKLIK'A KATILMA İSTEKLERİNİN NEDENLERİNİ ANLATTI

Habere göre, jeopolitik ve jeo stratejik konumu nedeniyle Güney Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık'a üyeliğinin, hem bu programa hem de özellikle AB'nin savunma sistemine birçok katkı sağlayabileceğini savunan Fotiu Rouiers'le görüşmeleri sırasında; şu anda AB ile NATO arasında var olan anlaşmazlığın Güney Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık'a üye olmasıyla çözülebileceğini" savundu.

Patrick de Rouiers de AB'nin bir sonraki Zirve toplantısının çok önemli olduğunu çünkü zirveye katılacak devlet ve hükümet başkanlarının savunma konularını ele alacaklarını söyledi. Rouiers "Kıbrıs deniz alanında, özellikle de savunma konuları açısından önemli rol oynuyor" ifadesini kullandı.

Simerini haberi "Kıbrıs Barış İçin Ortaklık'a Katılımı İleri Götürecek. Dışta Olan Tek Ülkeyiz. (Üyeliğimizle) Dikeni Keseceğiz" başlığıyla aktardı.

Gazete Fotiu'nun Rouiers'e, Kıbrıs sorunu, Rum ekonomisinin içerisinde bulunduğu durum ve sözde "Rum MEB"i içerisinde cereyan edenler hakkında da bilgi verdiğini" öne sürdü. Habere göre Fotiu "Avrupalı generale Türklerin artık gündelik hale gelen tehditleri ve MEB'imizle ilgili itirazları hakkında bilgi verdim ve kendisine Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözüm ile iki toplumun süreç içerisinde doğalgazdan faydalanabileceğini anlattım" dedi.

KASULİDİS VE LAKKOTRİPİS İSRAİL'DE. ENERJİ KONUSUNDA ORTAK ZEMİN

Fileleftheros "Enerji Konusunda Ortak Zemin. Lefkoşa ve Tel Aviv Anlaşma Hedefiyle Müşterek İstifade Konusunu Görüşüyor. Kasulidis ve Lakkotripis İsrail'de" başlıklı haberinde Güney Kıbrıs ve İsrail'in bugün, enerji konularında anlaşmaya varma hedefinde adımlar atmalarının beklendiğini haber verdi.

Gazete teknik düzeyde devam etmekte olan müzakerelerin anlaşmaya varması için daha kat edilmesi gereken yol bulunmasına karşın dün akşam İsrail'e giden Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis ve Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis'in bugün yapacağı temaslarla, teknik müzakerelerin ivme kazanmasının beklendiğine işret etti.

Habere göre Kasulidis ve Lakkotripis bugün Tel Aviv'de yapacakları temaslarda iki tarafı ilgilendiren bir dizi başka konu da gündeme gelecek. Rum Yönetimi, yaşamakta olduğu ekonomik kriz, çok yatırım yaptığı bu alandaki gelişmeleri engellediği için en kısa zamanda sonuç almak istiyor.

İki bakanın bugünkü ziyaretinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in önümüzdeki aybaşında gerçekleştireceği İsrail ziyaretinin hazırlıkları da yapılacak. Rum ve İsrail hükümetleri arasındaki temasların en üst sırasında doğalgazdan İsrail'le müşterek istifade, sıvılaştırma terminali ve enerji güvenliği konuları da yer alıyor.

Habere göre, Rum Yönetimi, üst düzey yetkililerinin açıkladıkları gibi, kendi toprağında (Vasiliko) LNG (doğalgaz sıvılaştırma) terminali inşa etmekte kararlı ve bu konuya ilişkin kararlar alınması bekleniyor.

Gazete Kasulidis ve Lakkotripis'in Tel Aviv'de İsrail Cumhurbaşkanı Shimon Peres, Başbakanı Benjamin Netanyahu, Enerji Bakanı Sylvan Shalom, Turizm Bakanı Uzi Landau ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Zeev Elkin ile görüşeceğini daha sonra Lakkotripis'in İsrail Sanayi Ticaret ve Enerji Bakanı Naftali Bennett ile ayrı bir görüşme yapacağını aktardı.

Habere göre ziyaretleri çerçevesinde "LanLeer Enstitüsü" tarafından düzenlenecek yuvarlak masa toplantısına katılacak ve İsrail medyasına mülakatlar verecek olan Kasulidis ve Lakkotripis'in Tel Aviv temasları ¬Kıbrıs sorunu, ikili ilişkiler, enerji, ticaret ve turizm alanlarındaki işbirliği v.b. konular üzerinde odaklanacak.

RUM SAVUNMA BAKANI İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ HARİRİ İLE GÖRÜŞTÜ

Gazete Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun dün İsrail'in Güney Kıbrıs'taki Büyükelçisi Michael Hariri ile görüştüğünü ve "bu işbirliğimiz barış, istikrar ve bölgemizin kalkınması hedefiyle uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerimize dayanıyor ve işbirliğimiz kimsenin aleyhine değildir" dediğini yazdı.

Habere göre Hariri'ye Kıbrıs sorunundaki ve "Münhasır Ekonomik Bölge" içerisindeki gelişmeler hakkında da "bilgi verdiğini" savunan Fotiu "Bu noktada bizi çok ciddi şekilde ilgilendiren, enerji güvenliği bağlamında görüş alış verişinde bulunduk" dedi.

Hariri ise ülkesinin Güney Kıbrıs'la ilişkilerini güçlendirme niyetini dile getirdi.

Yine aynı gazete "Türkiye Enerji Konularında Süper Güç Olmak İstiyor. 'Kıbrıs'a Elektrik Satacak" başlıklı haberinde TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Bakü'de gerçekleştirilen Dünya Ekonomi Forumu çerçevesinde yaptığı konuşmayı, 'İstedikleri zaman Kıbrıslı Rumlara elektrik enerjisi veriyoruz, Türkiye olumlu tavrını sürdürüyor' sözünü öne çıkararak aktardı.

"BARBAROS GELİYOR"

Politis "'KKTC'de ve Mağusa Körfezi'nde Sondajlarla Türk Araştırmaları. Barbaros Geliyor" başlıklı haberinde Türkiye'nin bölgede yeni enerji araştırmaları ve sondajlarla, sözde Rum "münhasır ekonomik bölgesini sorgulama ve bölge içerisindeki araştırmalardan puan kazanma çabalarını tırmandırmakta olduğunu" savundu.

İsrail'le dostluğundan ve TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Rum Yönetimi'nin güneydeki deniz bölgesinde araştırmalarda ısrar etmesi halinde denizde de taksim olacağı açıklamalarından sadece birkaç gün sonra Türkiye'nin, kendi projelerini uygulamaya koymuş göründüğünü yazan gazete; Barbaros isimli yeni araştırma gemisinin önümüzdeki hafta Doğu Akdeniz'e ineceğini yazdı.

Gazete, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, yeni satın alınan süper modern araştırma gemisinin Karadeniz'deki çalışmalarını tamamladığı ve 15 Nisan itibarıyla Kıbrıs yolunu tutacağını açıkladığını okurlarına aktardı.

"UMUDUMUZ İSRAİL"

Alithia "Umudumuz İsrail" başlıklı haberinde Güney Kıbrıs ile İsrail arasında bütün alanlardaki ilişkilerin derinleştirilmesi perspektifinin, Rum ekonomisinin iyileşmesi yönünde iyimserlik ortamı yarattığını, özellikle doğalgazdan müşterek istifade meselesinin Güney Kıbrıs için ekonomi alanına yeni boyutlar kazandırmakta olduğunu yazdı.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'i telefonla aramasına atıfta bulunan gazete, bu çabaların başlaması inisiyatifinin yine İsrail'den gelmesinin dikkat çekici olduğuna vurgu yaptı.

KASİNİS: "NOBLE TEYİT SONDAJINA HAZİRAN'DA BAŞLAYACAK" ELLİNAS: "İSRAİL KIBRIS'TA İNŞA EDİLECEK TERMİNALE İLGİ GÖSTERİYOR"

Aynı gazete "Teyit Sondajı Haziran Başlarında" başlıklı haberinde Rum Hidrokarbon Şirketi (KRETİK) Başkan Yardımcısı Solon Kasinis'i kaynak göstererek Noble Energy Şirketi'nin ruhsat sahibi olduğu 2'nci parselde teyit sondajına haziran ayında başlayacağını bildirdi.

Habere göre, Kasinis dün sabah RİK'e yaptığı açıklamada gerçek hidrokarbon miktarının sonbaharda öğrenileceğini, halen Limasol Limanı'nda gerekli hazırlıkların yapılmakta olduğunu kaydetti. Bu yılsonu- 2014 başlarına kadar bir miktar satışla ilgili ön teyitler yapılarak gelir elde edilebileceğini anlattı.

Doğalgaz sıvılaştırma terminali konusuna da ilk projenin hazirana kadar tamamlanmasının beklendiğini söyleyen Kasinis Kasulidis ve Lakkotripis'in İsrail ziyareti sırasında, İsrail doğalgazının bu amaçla (terminal) değerlendirilmesi olanaklarını inceleyeceklerini söyledi. Kasinis iki bakanın İsrail ziyareti sırasında, görüntünün ve Anastasiadis'in Mayıs başlarında gerçekleştireceği ziyaret sırasında imzalanacak anlaşmaların netleşeceğini, Lübnan'a da benzer ziyaretlerde bulunulacağını açıkladı.

Gazete Kasinis'ten sonra KRETİK Başkanı Haralambos Ellinas'ın da yine RİK'e yaptığı açıklamada Kasinis'in söylediklerini doğruladığını ve ilaveten "İsrail Kıbrıs'ta inşa edilecek terminale yoğun ilgi gösteriyor. Geriye kalan, komşu ülkenin; doğalgazını ihraç edip etmeyeceğine ilişkin siyasi karar alınmasıdır. Bu da önümüzdeki 4 ay içerisinde kararlaştırılacak" dediğini yazdı.

DAVİDSON'LA GÖRÜŞECEK ANASTASİADİS TEYİT SONDAJI İÇİN TARİH İSTEYECEK

Fileleftheros "Noble-Anastasiadis Bir Sonraki Adımları Mühürlüyor (Resmileştiriyor). Noble Başkanı'ndan Sondaj ve Terminal Konusunda Teyit" başlığıyla yansıttığı haberinde Noble Başkanı Charles Davidson'un bugün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'le yapacağı (saat 11.00'de) görüşmenin 12'nci parseldeki yatakla ilgili gelişme dışında, Güney Kıbrıs'ın ikmal (boru) hatları ve sıvılaştırma terminali açısından da çok önemli görüldüğünü bildirdi.

Gazete Davidson-Anastasiadis görüşmesinde 12'nci parseldeki hidrokarbon yatağıyla ilgili gelişmelerin istikametinin mühürleneceği (resmileşeceği) ve böylece geri kalan gelişmelere de yön verileceğini belirtti.

Edindiği bilgilere dayanarak Anastasiadis'in Davidson'dan; Rumların "Afrodit" olarak isimlendirdiği 12'nci parseldeki hidrokarbon yatağının en geç eylül ayı sonuna kadar ticari ilan edilebilmesi için teyit sondajlarının ve faaliyetlerinin tamamlanma tarihi vermesini isteyeceğine dikkat çeken gazete böyle bir şeyin Güney Kıbrıs'ın kredisini yükseltecek bir şey olacağına vurgu yaptı.

Habere göre Davidson

Anastasiadis'e; Noble'in projelerinde, Doğu Akdeniz'in ve Güney Kıbrıs'ın rolünü artıracağı ve 'Afrodit'teki teyit sondajının Haziran'da yapılacağını, bu yönde her şeyin planlandığını ve hazırlıkların yapıldığı' teyidinde bulunması bekleniyor.

Gazete Noble'in şu anda İsrail'de sondaj yapmakta olan ENSCO 5006 sondaj platformundaki -teyit sondajını yapacak olan platform- bazı sorunların biraz rötara neden olabileceğine işaret etti, özetle şunları yazdı:

12'NCİ PARSELDE 5 MİLYAR AYAK KÜPLÜK İKİNCİ BİR YATAK

"Başkan Anastasiadis'e 12'nci parselde 5 milyar ayak küp civarında ikinci bir yatak perspektifinden de söz edilmesi bekleniyor. Noble Başkanı'nın Anastasiadis'e, Noble'ın doğalgaz sıvılaştırma terminaline ve doğalgazı Vasiliko'ya kadar taşıyacak boru hattına en kısa zamanda katılmak istediği ve Noble'ın gerekli yatırımları sağlayabileceği taahhüdünde bulunması da bekleniyor.

Gazetemizin edindiği bilgilere göre Charles Davidson Anastasiadis'e Noble'ın, terminalin sadece kendi üretimiyle bile sürdürülebilir olacağını ve elverişli ve rekabet edebilir fiyatlarda doğalgaz sağlayabileceğini hesapladığını da iletecek. - LEFKOŞA