Ruhsal İşkence, Fiziksel Kadar Sarsıcı

Ruhsal İşkence, Fiziksel Kadar Sarsıcı

ABD'de Yayımlanan Bir Araştırma, Irak'taki Ebu Garib ya da Küba'daki Guantanamo Cezaevlerinde ABD Güçlerinin Tutuklulara Uyguladığı Kimi Aşağılama ve Manipülasyon (İnsanları Kendi Bilgileri Dışında veya İstemedikleri Halde Etkileme veya Yönlendirme) Tekniklerinin Fiziksel İşkence Kadar Sarsıcı Olduğunu Ortaya Koydu.

Ruhsal İşkence, Fiziksel Kadar Sarsıcı

ABD'de yayımlanan bir araştırma, Irak'taki Ebu Garib ya da Küba'daki Guantanamo cezaevlerinde ABD güçlerinin tutuklulara uyguladığı kimi aşağılama ve manipülasyon (insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirme) tekniklerinin fiziksel işkence kadar sarsıcı olduğunu ortaya koydu.

İngiliz doktorlar, araştırma için eski Yugoslavya'daki savaş sırasında işkence görmüş 279 kişiyle görüştü.

Yüzde 86'sı erkek, 40 yaşlarındaki bu kişilerden savaşa bağlı 54 ruhsal şok nedeni ve maruz kalabilecekleri 46 işkence türüne ilişkin sorular soruldu.

Araştırmanın başında bulunan Londra'daki King's College'de görev yapan Türk doktor Murat Başoğlu, bu kişilerin 4'te 3'ünün, yaşamlarının bir döneminde fiziksel yada psikolojik işkencenin neden olduğu travma yaşadığını, yüzde 55'inin ise araştırma boyunca bile travma geçirdiğini söyledi.

Amerikan Genel Psikiyatri Arşivi dergisinin mart ayı sayısında yer alan araştırma, ABD'nin Irak, Afganistan, Guantanamo'daki hapishanelerinde ve Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA'in gizli cezaevlerinde, sorgulama sırasında ruhsal işkence teknikleri uyguladığı iddialarının ardından yapıldı.

Washington yönetimi, işkence yapıldığı yönündeki suçlamaları reddetmiş ancak ''alternatif'' tekniklere başvurduğunu kabullenmişti.