Ruanda Devlet Başkanı Kagame, Sudan'da
Haberler » Güncel » Ruanda Devlet Başkanı Kagame, Sudan'da - Haber

Ruanda Devlet Başkanı Kagame, Sudan'da

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Afrika ülkelerine "bölge ülkelerinin taleplerini yerine getirmemesi durumunda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) üyeliğinden çıkma" çağrısında bulundu.

Ruanda Devlet Başkanı Kagame, Sudan'da

Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, ülkelerine "bölge ülkelerinin taleplerini yerine getirmemesi durumunda (UCM) üyeliğinden çıkma" çağrısında bulundu.


Başkent 'daki Başkanlık Sarayı'nda Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ile bir araya gelen Beşir, "Ruanda'nın, uluslararası ve bölgesel mahfillerde Sudan'a verdiği güçlü desteği takdir ediyorum." dedi.


Afrika ülkelerine de çağrıda bulunan Beşir, "Sudan, kardeşlerini Afrika Birliği Zirvesinde alınan kararları hayata geçirmeye ve özellikle de Afrika ülkelerinin taleplerine karşılık vermemesi halinde UCM üyeliğinden çekilmeye davet ediyor." ifadelerini kullandı.


Ruanda Devlet Başkanı Kagame ise Afrika Birliği'nde reform yapılması ve bölgenin bağımsızlığının desteklenmesinin önemli olduğunu ifade etti.


Kagame ayrıca, ülkesinin Sudan'ın tarım ve sanayi alanındaki deneyimlerinden yararlanmaya çalışacağını kaydetti.


UCM, 4 Mart 2009'da Beşir'i "soykırım, insanlığa karşı suç ve Darfur'da savaş suçu işlemekle" suçlamıştı. Beşir ise UCM'yi "sömürge organı" olarak tanımlamış ve yetkili olmadığını iddia etmişti.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler