RTÜK'te Seçim Heyecanı

Deniz Feneri Davası Nedeniyle Kamuoyunun Gündeminden Hiç Düşmeyen RTÜK'te, Yarın Yapılacak Kura Çekimi İle Üç Üye Yenilenecek.

RTÜK'te Seçim Heyecanı
12.05.2009 08:44 | Son Güncelleme: 12.05.2009 08:44

Deniz Feneri davası nedeniyle kamuoyunun gündeminden hiç düşmeyen RTÜK'te, yarın yapılacak kura çekimi ile üç üye yenilenecek. Daha sonra da bu üyelerin yerine TBMM tarafından yeniden seçim yapılacak. Kurada ismi çıkan üyeleri partileri yeniden aday gösterilebilecek.

-PARTİLER ADAY GÖSTERECEK, TBMM SEÇECEK-

RTÜK'te noter huzurunda yapılacak kura çekimine daha önce kuraya katılan, Başkan Zahid Akman ile üyeler Hülya Alp ve İlhan Yerlikaya girmeyecek. Diğer üyeler Vahap Darendeli, Mehmet Dadak, Davut Dursun, Şaban Sevinç, Paşa Yaşar ve Taha Yücel kuraya katılacak.

Bu altı üyeden üçü kuradan çıkacak. Kurada belirlenen üyeler daha önce hangi parti tarafından aday gösterilmişse, TBMM seçiminde de yine aynı parti yeni bir ismi ya da kuradan çıkan üyesini tekrar aday gösterebilecek. RTÜK üyelerinden Şaban Sevinç, Hülya Alp ve Mehmet Dadak CHP, diğer üyeler ise AKP kontenjanından seçilmişlerdi.

-ÜYELİK İÇİN ARANAN ŞARTLAR-

Yasa uyarınca Üst Kurul, en az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş, meslekleriyle ilgili konularda kamu veya özel kuruluşlarda en az 10 yıl görev yapmış, devlet memuru olma niteliğine sahip, 30 yaşını doldurmuş kişiler arasından TBMM tarafından oluşuyor. Seçim için, siyasi parti grupları iki misli aday gösteriyor. Üst Kurul üyelerinin görev süresi altı yıl devam ediyor ancak bu üyelerin üçü iki yılda bir yenileniyor.(ANKA)

(DNZ/BÜN)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title