RTÜK Başkanı Zahit Akman'dan Terör Haberi Uyarısı

RTÜK Başkanı Zahit Akman'dan Terör Haberi Uyarısı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)başkanı Zahit Akman, Doğu ve Güney Doğuda Sürdürülen Terörle Mücadele Nedeniyle, Radyo, Televizyon ve Yayın Kuruluşlarından Yaptıkları Haberlerle İlgili Gerekli Hassasiyeti Göstermelerini İstedi.

RTÜK Başkanı Zahit Akman'dan Terör Haberi Uyarısı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)Başkanı Zahit Akman, Doğu ve Güney Doğuda sürdürülen terörle mücadele nedeniyle, radyo, televizyon ve yayın kuruluşlarından yaptıkları haberlerle ilgili gerekli hassasiyeti göstermelerini istedi.

Mardin'de 21-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek ve 22 il ile 122 yerel televizyon ve radyo yayıncı kuruluşları ile gerçekleşecek "Türk Dilinin Doğru Güzel ve Kurallarına Uygun Kullanılması" konulu seminer başladı.

Mardin Yay Grand Otel'de gerçekleşen seminerin açılış konuşmasında RÜTÜK Başkanı Zahit Akman, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sürdürülen terörle mücadele çalışmalarında, radyo televizyon ve yayın kuruluşlarının yalan ve abartılı haberlerden kaçınmasını ve bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelerini istedi.

Bölge insanın motive edecek haberler üretilmesi gerektiğinin altını çizen Akman, "Gerçek olmayan, sanal haberleri vermeyin. Bölgede istisnai bir takım yanlışlıklar olabilir. İnsanların hoşuna gitmeyecek haberleri sık sık gündeme getirerek, bölgede bu tür olaylar oluyormuş gibi bir intiba vermek en fazla bölge halkına zarar vermektedir." dedi.

Bölgeye zarar verecek haberlerden mutlaka uzak durulması gerektiğini vurgulayan Akman,"Elbette yerel televizyonların bu konuda yapacağı haberler sınırlıdır. Sizin aracılığınızla ulusal manada yayın yapan hem televizyon hem de radyoların ilgililerine buradan sesleniyorum. Bu bölgede yaşanan olanca güzelliği görmemezlikten gelip, sınırlı terör haberleri ile terör bölgesi gibi göstermek bölge ye zarar veriyor. Belki terörün hedefine de bilmeden olsa hizmet etmektedir. Bu nedenle bu bölgedeki güzellikleri, ev sahipliği, misafirperverliği, sıcaklığı, anlatmakla yarar vardır. Diğer bölgelere buranın cazibe merkezi görüntüsü vermek zorunluluğu vardır. Onun için sizlerin biraz daha dikkatli davranmasını istirham ediyorum." diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, dinlerin dillerin kültürlerin çeşitli medeniyetlerin bir arada kardeşçe yaşadığı Mardin'de RÜTÜK Başkanı Zahit Akman ve üyelerini, yayıncı kuruluşlarla birlikte ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kılaçlar, bölgede sürdürülen terörle mücadele çalışmalarında yalan çarpıtılmış ve abartılmış haberlerin verilmesinden muzdarip olduklarını vurguladı.

Bir haberin teyit edilmeden geçilmesi hem bölge insanına hem ülkeye zarar verdiğine işaret eden Vali Kılıçlar,"Sayın Zahit Akman'ın özellikle muzdarip olduğu terörle ilgili haberlerden bizde ciddi manada rahatsızlık duyuyoruz. Biz bölge olarak, terörle anılmak istemiyoruz. Hepiniz burayı gördünüz. İnsanlar burada gündelik hayatlarına normal bir şekilde devam ediyor. Hayat Ankara'da İstanbul'da Manisa'da nasıl devam ediyorsa Mardin'de de öyle devam ediyor." dedi.

Terörün bölgedeki insanların yaşayışlarını etkilemediğini ileri süren Vali Kılıçlar, "Terörden de bahsederken hiç yoktur demiyorum. Ama kırsalda çok istisnai olayları büyüterek, birazda basının burada sorumlu davranmadığını düşünüyorum. Çok yakın bir tarihte örnek verecek olursak. 3 gün önce bir erimiz elim bir kaza sonucu şehit oldu. Olay Nusaybin kırsalında meydana geldi. Ulusal basında ise Derik kırsalı diye geçti. Teröristlerle çıkan çatışmada erin şehit düştüğü şeklinde yansıtıldı. Ben bu acı olayı büyütmek istemediğim için bir basın açıklaması yapmamıştım. Bir olay ancak bu kadar çarpıtılabilir. Haber kontrol edilmeden teyit edilmeden bu tür haberlerin yapılmaması gerekir inancındayım. En azından doğrusunu yazsınlar. Gerçekten yalan habere tahammülümüz yoktur." şeklinde konuştu.