RTÜK Başkanı Akman'ın Avukatı: "Akman'ın 'Deniz Feneri E.v' Soruşturmasıyla İlgisi Yok"

RTÜK Başkanı Akman'ın Avukatı: "Akman'ın 'Deniz Feneri E.v' Soruşturmasıyla İlgisi Yok"

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman'ın Avukatı Ali Yıldız, Akman'ın Almanya'daki 'Deniz Feneri E.v' Derneğiyle İlgili Soruşturmayla Hiçbir İlgisinin Olmadığını, Hakkındaki Tüm Haber ve İddiaların Gerçeğe Aykırı Olduğunu Belirtti. Yıldız, Akman'la İlgili Haberlerin Birçok Mahkeme Kararıyla Tespit ve Tekzip Edildiğini Açıkladı.

RTÜK Başkanı Akman'ın Avukatı:

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman'ın avukatı Ali Yıldız, Akman'ın Almanya'daki ''Deniz Feneri e.V'' derneğiyle ilgili soruşturmayla hiçbir ilgisinin olmadığını, hakkındaki tüm haber ve iddiaların gerçeğe aykırı olduğunu belirtti. Yıldız, Akman'la ilgili haberlerin birçok mahkeme kararıyla tespit ve tekzip edildiğini açıkladı.

RTÜK Başkanı Akman'ın avukat Ali Yıldız, yazılı basın açıklama ile bir gazetenin bugünkü sayısında, Almanya'daki 'Deniz Feneri e.V' derneğiyle ilgili soruşturma kapsamında Akman hakkında hukuk dışı ve mesnetsiz iddialara yer verildiğini ifade etti. İddialarla ilgili olarak bu güne kadar çeşitli basın yayın organlarında yapılan tüm haberlerin tekzip edildiğini, bu iddiaların mahkeme kararlarıyla gerçek olmadığının tespit ve tescil edildiğini aktaran avukat Yıldız, şunlara değindi: ''Soruşturma konusu olan olayla müvekkilim Sayın Zahid Akman'ın hiçbir ilgisinin olmadığı, hakkındaki tüm bu haber ve iddiaların gerçeğe aykırı olduğu birçok mahkeme kararları ile tespit edilmiştir. Müvekkilim hakkında sanki yasal olmayan ilişkilerin içindeymiş ve hakkında yurt dışında yürütülen bir soruşturma varmış gibi hiçbir somut delile dayanmaksızın gerçeğe aykırı iddialarla karalayıcı yayın yapılması hukuka aykırıdır. Tüm bu iddiaların mesnetsiz ve gerçeğe aykırı olduğu mahkeme kararlarıyla tespit edilmişken gerçeğe aykırı bu iddiaların tekrar haber konusu yapılmasının hukuka aykırı olduğu gibi, sorumlu yayıncılık ilkesi ile de bağdaşmadığı ortadadır. Müvekkil hakkında kamuoyunda yanlış bir kanaat oluşmasını sağlayacak şekilde kullanılan ve kullanılacak olan iddia ve beyanlara karşı hukuki ve cezai müeyyidelerin uygulanması için yasal yollara başvurucağız.''

(CİHAN)

Kaynak: CHA