RTÜK Başkanı Akman: "16 Yıldır Radyo Yayınlarıyla İlgili Hiç Şikayet Olmadı"
Haberler » Güncel » Haber

RTÜK Başkanı Akman: "16 Yıldır Radyo Yayınlarıyla İlgili Hiç Şikayet Olmadı"

Dünya Radyocuları Antalya'nın Manavgat İlçesinde Buluştu. 15. Manavgat Barış Suyu Turizm ve Kültür Festivali Etkinlikleri Çerçevesinde 30 Ülkeden 38 Radyo Temsilcisi Turizm Şehrine Geldi. Manavgat Belediyesi'nin Ev Sahipliği Yaptığı 1. Dünya Radyocular Buluşması Türkiye'den İse 53 Radyo Temsilcisi Katıldı.

RTÜK Başkanı Akman:

Dünya radyocuları Antalya'nın Manavgat ilçesinde buluştu. 15. Manavgat Barış Suyu Turizm ve Kültür Festivali etkinlikleri çerçevesinde 30 ülkeden 38 radyo temsilcisi turizm şehrine geldi. Manavgat Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı 1. Dünya Radyocular Buluşması Türkiye'den ise 53 radyo temsilcisi katıldı.

Manavgat Titreyengöl Pegasus Hotel'de bir araya gelen radyocular, kendi ülkelerinde yaşadığı sorunlarla ilgili yaşadığı sorun ve sıkıntılarla ilgili durum değerlendirmesi yaptı. Radyocular buluşmasının onur konuğu ise Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) Başkanı Dr. Zahid Akman oldu. Ünlü radyocu İzzet Öz'de mesleğinde 41 yıl kutlamasını yabancı meslektaşlarıyla birlikte yaptı.

Türkiye'de toplam bin yerel, bölgesel ve ulusal bazda yayın yapan radyonun bulunduğunu belirten RTÜK Başkanı Dr. Zahid Akman, görev yaptığı süre içinde toplumdan radyoculardan teknik eksiklik dışında hiç şikayet almadıklarını söyledi. RTÜK'e yapılan şikayetlerinin çoğunluğunu televizyon kanalları oluşturduğunu belirten Akman, Türkiye'de ortalama radyo dinleme süresini 5 saat olduğunu söyledi. 16 yıl gibi kısa sürede Türkiye'de bin 100 radyonun, 500 televizyon kanalının olmasının büyük başarı olduğunu ifade eden Akman, 1. Dünya Radyocular Buluşması'nın ilkinin Manavgat'ta yapılmasının anlamlı olduğunu belirtti. Akman, "RTÜK olarak yaptırdığımız bir ankete göre insanlarımız radyo dinlerken başka bir iş yapabiliyor. Radyoyu sığınılacak bir liman olarak görüyor. Dinleyicilerin yüzde 90'nı radyoyu bir dost bir arkadaş gibi görüyor. Televizyon kanallarından şiddet, dini ve ahlakı değerleri ihlal edilmesi konularında şikayet alırken, radyolardan böyle bir şikayet almıyoruz. Radyocularımızın programlarında Türkçemizi doğru ve düzgün kullanması sevindirici bir durum. Böyle bir organizasyondan emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu güzel organizasyonu önemsediğim için Ankara'dan Manavgat'a geldim." diye konuştu.

Buluşmaya 30 ülkeden 38 radyo temsilcinin katıldığını ve 3 gün süresince yayınlarıyla Manavgat'ı dünya gündemine taşıyacaklarını belirten 1. Dünya Radyocular Buluşması Tertipleme Komitesi Başkanı Abdullah Özdoğan, bu buluşmayı gelenek haline getireceklerini ifade etti. Dünya radyocularının buluşmasında bu yıl ana temanın kürsel ısınma, kuraklı ve su kaynaklarını doğru kullanma olacağını belirten Özdoğan, gelecek yıl çevre, bir sonraki yıl ise AIDS hastalığını masaya yatıracaklarını ifade etti. Özdoğan, "Radyo dünya insanlığının sesi soluğudur. Bu ses ve solukta hepimiz ortak sevgi ve bir birimizi anlama dilini kullanıyoruz. Bir Amerika'daki, bir Almanya'daki, bir Filistin'deki ve Norveç'teki insanın sorunu hepimizin sorunudur." diye konuştu.

41 yıldır ilkeli, seviyeli ve toplumun değer yargılarına saygı duyarak yayın yaptığı için 'İzzet Öz' olduğunu belirten Türkiye'nin sevilen radyocusu, Manavgat Belediye Başkanı Zeynel Şenol'un verdiği 41 Kere Maşaallah plaketini kendini hiç bir zaman yalnız bırakmayan radyo dinleyicileri adına aldığını ifade etti.

Toplantıya Umman'dan Genç Radyo'yu temsilen katıldığını belirten bayan Suha Zehiram, dünyada böyle bir organizasyonun ilkinin iyi duygularla yapılmasının radyoculara gelecek adına güven verdiğini söyledi.