Ross Wılson: "Pejak ile Çalışmıyoruz"

Ross Wılson: "Pejak ile Çalışmıyoruz"

Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi George Siam'ın Lübnan Milli Günü Dolayısıyla Verdiği Resepsiyonda Konuşan ABD Büyükelçisi Ross Wilson, "PKK'yı Desteklemiyoruz. ABD, Pejak ile Çalışmıyor" Dedi.

Ross Wılson:

Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi George Siam'ın Lübnan milli günü dolayısıyla verdiği resepsiyonda konuşan ABD Büyükelçisi Ross Wilson, ' 'PKK'yı desteklemiyoruz. ABD, PEJAK ile çalışmıyor'' dedi.

George Siam'ın Ankara Swissotel'de verdiği resepsiyona katılan Ross Wilson, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

ABD'nin İran'da bulunan terörist örgüt Pejak'ı desteklediği yönünde iddiaların sorulması üzerine bu iddiaların doğru olmadığını belirten Wilson, ''ABD, PKK'yı desteklemiyor ve kesinlikle Pejak ile çalışmıyoruz'' dedi. ABD'nin İran'a karşı, PKK'nın ülkedeki uzantısı olduğu ifade edilen Pejak'ı kullanacağı yönündeki iddialar için ''Başkaları bu konuda bazı şeyler söyleyebilir'' diyen Wilson, iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

''ABD Pejak'ı bir terör örgütü olarak tanıyor mu?'' sorusu üzerine Wilson, ''Resmi olarak belirledik mi bilmiyorum. Ancak biz, ben (Pejak'ı) PKK'nın bir kardeş örgütü sayıyorum'' dedi.

Son günlerde gündemde olan Türkiye'de başörtüsü konusuna da değinen Wilson, ''ABD, ifade özgürlüğünü ve kişisel özgürlükleri destekliyor. Ancak spesifik bir konu olan başörtüsü konusu yalnızca Türkiye'nin çözeceği bir konu" diye konuştu.

ABD'de kongre seçimlerinde Demokratlar'ın çoğunluğa sahip olmasından sonra özellikle sözde Ermeni soykırımı konusunda iki ülke arasında bir kriz beklenip beklenmediğinin sorulması üzerine Wilson, ''Kongrenin ne yapacağı konusunda spekülasyon yapmak istemem. Ancak ben özellikle Türkiye ile ilişkilerde önemli bir değişiklik beklemiyorum'' dedi.

Kaynak: AA