Röportaj: Tesan İletişim - İrem Erdoğan

Röportaj: Tesan İletişim - İrem Erdoğan

Akıllı telefon ve tablet pazarındaki ihtiyaçlar artıyor. Biz de Tesan İletişim Pazarlama Yöneticisi İrem Erdoğan'la cihaz aksesuarları ve diğer ürünleri hakkında sohbet ettik...

Röportaj: Tesan İletişim - İrem Erdoğan

Tesan İletişim hakkında bilgi verir misiniz? Tüketici elektroniği tarafındaki faaliyetleri nelerdir?

Tesan İletişim, 1983 yılında kuruldu. Şirket olarak, Türkiye'nin 81 ilinde 15 binin üzerinde satış noktasına, 2 bin civarında iş ortağımız aracılığı ile ulaşıyoruz. 3 bin 500'ün üzerindeki ürün çeşidimizin hem satış ve dağıtımını yapıyor, hem de satış sonrası hizmetini veriyoruz. Tesan İletişim olarak İnterpromedya bünyesinde açıklanan, Türkiye'nin en büyük 500 Bilişim şirketinin açıklandığı 'Bilişim 500' sıralamasında geçen yıl 38. sırada yer aldık.

Network sistemleri, telekom ürünleri gibi segmentlerin yanında, tüketici elektroniği bölümünde de geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Bu segmentte; dijital fotoğraf makineleri, kameralar, telefon, faks, el telsizleri, piller, şarj cihazları, medya oynatıcılar, USB bellekler, klavye-mouse setler, multimedya kulaklık ve hoparlörler, web kameralar ve kişisel bakım ürünleri, mobil cihaz ve aksesuarları bölümünde cep telefonları, Ttec markamızla pazara sunduğumuz, pazardaki her marka ve hemen hemen her model ile uyumlu şarj cihazları, ekran koruyucular, tablet ve akıllı telefon kılıfları, bataryalar, kablolu ve kablosuz kulaklıklar, hafıza kartları ve kablosuz hoparlörler var.

Ttec hakkında bilgi? Ttec'in 2013 ve önümüzdeki dönemdeki hedefleri nelerdir?

Ttec, 1983'ten bugüne bilişim sektöründe faaliyet gösteren TESAN İletişim AŞ.?nin tescilli markasıdır. 'İyi fiyat-İyi ürün' hedefi ile yola çıkan Ttec markamız, cep telefonu ve bilgisayar aksesuarlarından ev telefonlarına kadar uzanan ve tüketicinin ihtiyaçlarına göre sürekli gelişen bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Türkiye'de 15.000'in üzerinde satış noktasında tüketici ile buluşuyoruz. Ürünlerimiz, Turkcell satış noktalarında, teknoloji marketlerde ve seçkin teknoloji mağazalarında tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Şarj cihazları, bataryalar, ekran koruyucular, kılıflar, kulaklıklar başta olmak üzere 1500 adedin üzerindeki ürün çeşidimiz ve 81 ildeki satış noktalarımız ile şu an Türkiye'nin en çok satılan aksesuar markasıyız. Akıllı telefon aksesuarlarını iki farklı segmentte değerlendirmek daha doğru. İlk segment, şarj cihazı, batarya, ekran koruyucu gibi ihtiyaçtan dolayı kullanılan telefon aksesuarları. Bu ürünler, dönemin en çok satan mobil telefon markalarına göre değişiklik gösteriyor. Biz Ttec olarak, pazarda bulunan marka ve model telefonların hemen hepsine uyumlu aksesuar çeşitleri üretiyoruz ve üstelik bunu müthiş hızlı bir şekilde yapıyoruz. Örneğin daha Türkiye'de lansmanı dahi yapılmamış bir telefon modelinin aksesuarlarını pazara sunabiliyoruz.

İkinci segment ise telefon ve tablet kullanımını daha zevkli ve daha konforlu hala getirecek aksesuar grupları. Örneğin kılıflar, renkli kulaklıklar, kablosuz hoparlörler. Bu gruptaürün segmentini hazırlarken, en önemli çıkış noktamız; ürün deneyimini kolaylaştıracak inovatif çözümler. Klasik bir Bluettooth kulaklık üretmek yerine, çektiğinizde kablosu uzayan ve tek bir tuşa basarak, kablosunu geri sarıp yakanızda taşıyabileceğiniz Ttec Makaron kulaklığı pazara sunduk. Önümüzdeki ay, Makaron'un yeni versiyonu olan telefonunuzdan uzaklaştığınızda titreşimle sizi uyaran, böylece telefonunuzu kaybetme şansını ortadan kaldıran Makaron Buzz'ı pazara sunacağız.

2013'te en öne çıkan ürünümüz ise; teknoloji severleri pazara çıkar çıkmaz oldukça heyecanlandıran MagicBox hoparlör. MagicBox, bu güne kadar geliştirilmiş hoparlörlerden bambaşka bir teknoloji kullanılarak üretildi. Patentli NearFA (yakın alan ses) teknolojisi ile wi-fi, Bluetooth ya da herhangi bir başka eşleştirmeye gerek kalmadan, telefonunuzu sadece MagicBox'ın üzerine bırakarak, kaliteli ve yüksek sesli müziği kablolardan da bağımsız dinleyebiliyorsunuz.

Şarj alanındaki büyüme, şarj teknolojisindeki gelişim ve Ttec'in bu konudaki faaliyetleri neler?

Türk tüketicisini, teknolojiye meraklı, son teknolojileri kullanmaya hevesli, teknoloji için para harcayan ve son trendleri takip eden bir tüketici kitlesi olarak tanımlayabiliriz. Böylesine bir ortamda, teknoloji dünyasına damgasını vuran akıllı cihaz trendi tabii ki Türkiye'de de karşılığını fazlasıyla buldu. Şarj konusu akıllı cihaz kullanımı arttığından bu yana, tüketicinin en büyük sorunlarından biri haline geldi. Tüketiciler ellerinden bırakmadıkları telefonlarının hem kısa sürede şarj olmasını, hem de pil ömürlerinin uzun süreli olmasını istiyorlar. Durum bu şekilde olunca, eskiden yalnızca şarj cihazı olarak tanımladığımız ürünlerin gelişmesi de kaçınılmaz bir sonuç oldu.

Bu sebeple, Ttec olarak iPhone'un pil ömrünü 2 katına kadar arttıran ve aynı zamanda telefonu darbelere karşı koruyan Caffeine Şarj Kılıfı, iPhone'u veya iPad'i şarj ederken iki büklüm oluyoruz diyen tüketici feedbacklerinden yola çıkarak geliştirdiğimiz Apple'ın 'Lightning' bağlantısı ile uyumlu 2 metrelik ekstra uzun şarj kablosu gibi, tüketicilerimizin akıllı cihaz kullanım konforunu maksimuma taşıyacak ürünler geliştirmeye çalışıyoruz. Akıllı telefonundan ayrılmak istemeyen tüketicileri arabalarının arka koltuğunda seyahat ederken bile 2 metrelik şarj kablosu ile cihazlarını şarj edebilme ayrıcalığını yaşatabildiğimiz için çok mutluyuz.

Sahte ürünler pazarı nasıl etkiliyor?

Türkiye'de aksesuar pazarının büyüklüğüne ilişkin çok sağlıklı bir veri maalesef ki yok. Rakamların çok belirgin olamamasının en büyük nedeni de pazardaki sahte ürünlerin fazlalığı. Sahte ürün konusu pazarımızda önemli bir sorun olarak varlığını koruyor. Aksesuar alan tüketicileri bu konuda uyarmak isteriz. Sahte ürün kullanarakhem telefonun sağlığı tehdit ediliyor, hem de usulsuz ticaret yaparak bu ürünleri pazara sunanlar desteklenmiş oluyor. Maalesef ki ambalajlarıyla ve kullanılan marka logolarıyla, orijinal ürünleri birebir taklit eden bu ürünleri, aslından ayırt etmek bazen çok da kolay olmayabiliyor. Tüketiciler alış veriş sırasında, satış noktasına ısrarcı sorular sormalı, aldıkları ürünün satış sonrası teknik servis garantisi olup olmadığının teyidini almalılar.

Kaynak: Technomonde.com