Röntgenciler 8 Kasım'da Eylem Yapacak

Röntgenciler 8 Kasım'da Eylem Yapacak

Türk Sağlık-sen, Sağlık Bakanlığı Tarafından Radyoloji Çalışanlarının Çalışma Sürelerinin Günlük 5 Saatten 9 Saate Çıkarılmasını Dünya Radyoloji Günü'nde Protesto Edecek.

Röntgenciler 8 Kasım'da Eylem Yapacak

Türk Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı tarafından radyoloji çalışanlarının çalışma sürelerinin günlük 5 saatten 9 saate çıkarılmasını Dünya Radyoloji Günü'nde protesto edecek.


Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm hastanelerde radyoloji çalışanları üretimden doğan haklarını kullanarak bu anlamlı günde 1 saatlik oturma eylemi yapacak. Eylem sırasında röntgen birimlerinde acil vakalar dışında çekim işlemi yapılmayacak. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, bu eylemle Sağlık Bakanlığı'nı bir kez daha uyaracaklarını ifade ederek, "Sağlık Bakanlığı radyoloji çalışanlarının çalışma saatlerini günlük 5 saatten 9 saate çıkarmış, tüm tepkilere rağmen geri adım atmamıştır. Türk


Sağlık-Sen olarak son kez bakanlığı tüm yurt genelinde hastanelerinin röntgen birimlerinde yapacağımız 1 saatlik oturma eylemiyle uyaracağız. Radyoloji çalışanlarına yapılan bu haksızlığı vatandaşlarımızla paylaşacağız" dedi.


Bakanlığın bu uygulamasında ısrar etmesinin radyoloji çalışanlarını radyasyonun yol açtığı ölümcül hastalıkların kucağına itmek anlamına geldiğini söyleyen Kahveci, bu nedenle tüm sağlık çalışanlarını ve vatandaşları eyleme destek vermeye çağırdı. Eylemlerin sonuç alınıncaya kadar artırılarak devam edeceğine dikkat çeken Kahveci, "Sendika olarak radyoloji çalışanlarının çalışma sürelerinin yükseltilmesini kabul etmemiz asla mümkün değildir. Bu konuyla ilgili daha önce de Sağlık Bakanlığı önünde eylem


yaptık. Çalışma süresini artıran genelgeye dava açtık. Türkiye genelinde tüm radyoloji çalışanlarının katılımının sağlandığı bir faks eylemi yaptık. '8 Kasım Dünya Radyoloji Günü'nde de 1 saatlik oturma eylemi yapıyoruz. Biz bu mücadelemizi kazanana kadar sürdüreceğiz. Her geçen gün eylem ve etkinliklerimizi artırarak radyoloji çalışanlarına sahip çıkacak, onların hakkını savunacağız" şeklinde konuştu.


Sağlık Bakanlığı'na son bir çağrı yaparak personelinin sağlığını önemsemeye davet eden Kahveci, "Sağlık Bakanlığı radyoloji çalışanlarının feryadını duymalı, personelinin sağlığına sahip çıkarak çalışma sürelerini artırmaya yönelik uygulamasından vazgeçmelidir. Söz konusu genelgeyi yürürlükten kaldırmalıdır" dedi.


(YZE-MAY-NÇ-Y)

Kaynak: İHA