Rönesans, Avrupa'da Dünyanın En Büyük Tünelini Açacak

Rönesans Holding, Avrupa'nın ve aynı zamanda da dünyanın en uzun tüneli olacak Alpler'deki Gotthard Tünel projesini üstlendi.

Rönesans, Avrupa'da Dünyanın En Büyük Tünelini Açacak

Türkiye'nin yanı sıra Rusya ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere yakın coğrafyalarda önemli altyapı projelerine imza atan ve bu bölgelerde gayrimenkul geliştirme, inşaat ve enerji alanındaki yatırımlarıyla adından söz ettiren Rönesans Holding, şimdi de Avrupa'ya açılıyor.

Rönesans Holding şirketlerinden Rönesans İnşaat bundan sonraki en önemli hedeflerinden birinin Avrupa dahil geniş bir coğrafyada dev altyapı projelerine imza atmak olduğunu açıkladı.

Rönesans Holding Rusya Başkanı Avni Akvardar, tamamlandığında 57 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa'nın ve aynı zamanda da dünyanın en uzun tüneli olacak Alpler'deki Gotthard Tünel projesinin bu yönde atılan ilk adım olduğunu söyledi.

9.5 MİLYAR EURO'YA MAL OLACAK

Gotthard Tünel projesini gerçekleştiren iki konsorsiyum içinde de Rönesans'ın yer aldığını belirten Akvardar, "Gotthard projesi İsviçre başta olmak üzere Avrupa'daki ülkelerin yüzyıllı aşan bir hayali. Avrupa'nın kuzeyini Hollanda,İsviçre üzerinden güneye İtalya'ya ,Akdenize bağlayacak proje toplam 16 milyar Euro'luk büyük bir proje. Alp Dağlarının altından geçecek Gotthard Projesi bu yatırımın 9.5 milyar Euro'luk kısmını oluşturuyor.Biz projeyi gerçekleştiren iki konsorsiyum içinde de yer alıyoruz. Bu konsorsiyumda bulunan Avusturya merkezli firmayı geçen yıl satın alarak bu projeye dahil olduk. Şimdi Avrupa'nın kalbinden geçecek bu tarihi projede yer almak suretiyle Avrupa'ya da Rönesans damgasını vuruyoruz" dedi.

"ORGANİK BÜYÜMENİN YANI SIRA YENİ SATINALMALARIMIZ OLACAK"

Rönesans'ın Rusya ve BDT ülkelerinde büyük yatırımları olduğunu hatırlatan Akvardar, "Belirli büyüklüğe ulaştığınızda büyük projelerden teklifler geliyor.Gotthard Projesi de önemli bir prestij getirdiği için büyük ihalelelere katılım konusunda şimdi yeni teklifler de alıyoruz.Avrupa ekonomileri son dönemde zor bir süreçten geçiyor. Zor duruma düşen şirketler söz konusu.Biz de bu fırsatları takip ediyoruz.Rönesans'ın büyüme sürecine katma değer yaratacak projelere yoğunlaştık ve muhtemel satınalmalar konusunda seçici davranıyoruz. Satın almalar bizi daha da hızlı bir şekilde çok ulusluluk ve çok kültürlülük yolunda yukarılara taşıyacak" diye konuştu.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK İLK 5 KURULUŞU ARASINA GİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Avni Akvardar, Rönesans'ın 2013 verileriyle müteaahitlik firmaları kategorisinde dünyanın en büyük 100 kuruluşu içinde 64. sırada yer aldığını,yaptıkları yeni satınalmalarla bu yıl ilk 40-50 kuruluş içine gireceklerini belirterek " "Hedefimiz organik büyümenin yanı sıra, yapacağımız dış satınalmalarla gelecek 5 yılda ilk 20 içine girmek.

Bu alanda Çinli inşaat firmalarıyla aramızda büyük rekabet var. Müteaahhitlik işlerinde pasta artık küçüldüğü için rekabet daha da kızışacak. Belli bir noktadan sonra sadece organik büyümek yeterli değil. Bu nedenle uygun fırsatlar olduğunda yeni satınalmalar yapacağız. Almanya'da yakın zamanda açıklayacağımız yeni bir satın almamız oldu. İş yaptığımız sektörleri de genişletiyoruz. Enerji santralleri alanında da yatırımlarımız olacak. Uzun dönemli hedefimiz ik müteaahhitlik ve inşaat sektöründe dünyanın en büyük ilk 5 kuruluşu arasına girmek" dedi.

TÜNEL PROJELERİNDE AKTİF OYUNCU OLACAK

Akvardar'ın verdiği bilgiye göre ,Avusturya merkezli şirketi bu amaçla satın alan Rönesans İnşaat, özellikle dünyadaki çok özel tünel firmaları ile rekabet etmeyi planlıyor. Tünel inşaatını Rönesans Holding dışında Alpiq InTec (Güç ve Kablo Sistemleri), Alcatel-Lucent Schweiz/ Thales RSS (Telekomünikasyon ve Güvenlik Sistemleri), Balfour Beatty Rail (Raylı ulaşım sistemleri) firmaları gerçekleştiriyor. Akvardar, Alp dağlarının altından geçen Gotthard Tüneli'nin, Rönesans Holding'in dev altyapı projelerinde yer alma hedefinin en önemli yapı taşlarından biri olacağını ve dünyanın çok özel tünel firmalarıyla rekabet etmeyi amaçladıklarını vurguladı.

2016'da tamamlanacak olan Gotthard Tüneli, İtalya, İsviçre arasında çalışacak hızlı tren projesinin en önemli bölümlerinden birini oluşturuyor.29 Mart'ta test sürüşü yapılan Tünel, tamamlandığında Avrupa'nın en uzun tüneli ünvanını kazanacak. Alp Dağları'nın altından geçerek, İtalya ve İsviçre arasında çalışacak olan hızlı tren projesinin (New Alpine Transversal by Rail) en önemi bölümlerinden olan Gotthard Yeraltı Tüneli her biri 57 km uzunluğunda 2 tüp geçitten oluşuyor. Tünel inşaatında toplam 700 kişi çalışıyor.

ZÜRİH VE MİLANO ARAS1 250 KM HIZLA 2 SAAT 40 DAKİKAYA İNİYOR

Rönesans İnşaat,30'dan fazla ülkede faaliyet gösteren Avusturya merkezli ALPINE Group'un İsviçre kolu "ALPINE Bau GmbH, Hergiswil' firmasını 1 Temmuz 2013 tarihinde satın aldı. Söz konusu şirket, İsviçre'de "Renaissance Construction Hergiswil" adıyla faaliyet gösteriyor.Verilen bilgiye göre, toplam 9.5 milyar Euro'ya mal olacak dünyanın en uzun demiryolu tüneli, saatte 250 kilometre hıza göre tasarlandı. İtalya ve İsviçre arasında yük ve yolcu taşınmasına olanak sağlayacak proje sayesinde trenler, Zürih ve Milano arasını 2 saat 40 dakikada alabilecekler.Gotthard Base Tüneli 2016 sonunda trafiğe açıldığında, Japonya'nın 54 kilometrelik Seikan Tüneli'ni geride bırakacak.

Öte yandan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Kurumsal İletişim ve Varlık Yönetimi Grup Başkanı Süha Günel, Rönesans Holding'in toplam aktif büyüklüğünün 12 milyar TL, özkaynaklarının ise 3,7 milyar TL'ye ulaştığını, Rusya dahil gayrimenkul grubunun aktif büyüklüğünün ise 6,9 milyar TL'yi bulduğunu açıkladı.