Romen Kadın: "Beni Çocuklarımdan ve Ezan Sesinden Mahrum Bırakmayın"

Romen Kadın: "Beni Çocuklarımdan ve Ezan Sesinden Mahrum Bırakmayın"

15 Yıl Önce Tatil İçin Geldiği Türkiye'de Müslümanlığı Seçtikten Sonra Bir Türk'le Evlenen Romen İonescu Violenta Mandalina, Maddi Yetersizlikler Nedeniyle Vatandaşlık İşlemlerini Yapamadığı İçin 3 Çocuğundan Ayrılma Tehlikesiyle Karşı Karşıya Kaldı.

Romen Kadın:

15 yıl önce tatil için geldiği Türkiye'de Müslümanlığı seçtikten sonra bir Türk'le evlenen Romen İonescu Violenta Mandalina, maddi yetersizlikler nedeniyle vatandaşlık işlemlerini yapamadığı için 3 çocuğundan ayrılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Alınan bilgiye göre 1993 yılında bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Türkiye'ye gelen Violenta Mandalina (Balcı), bir süre sonra tanıştığı Ramazan Balcı ile evlendi. Ailesinin rızası olmadığı halde dinini değiştirerek Müslümanlığı seçen Romen kadın, İstanbul'da kendisine yeni bir hayat kurdu. Aradan geçen süre içerisinde Bekir, Hacer ve Elif isimli üç çocuk doğuran Violenta Mandalina, 25 Mayıs'ta eşini ve çocuklarını Romanya'daki annesiyle tanıştırmak istedi.

Atatürk Havalimanı'nda pasaport işlemleri yaptıran kadın Türkiye'de kaçak yaşadığını, ülkeye döndüğü takdirde sınırdışı edileceğini öğrenince şok oldu. Buna rağmen gittiği Romanya'da 4 gün kaldıktan sonra Türkiye'ye dönen Violenta Mandalina, Kapıkule Sınır Kapısı'nda polis tarafından gözaltına alındı. Yaklaşık 10 saat polis gözetiminde tutulan 3 çocuk annesi, tanıdığı Türk vatandaşlarının kefil olmasından sonra serbet bırakıldı. Türkiye'ye kaçak giriş yaptığı için 5 bin 800 YTL para cezası verilen Violenta, 27 Temmuz'a kadar cezayı ödemezse çocuklarından ayrılmak zorunda kalacak.

Tüberküloz hastası olan eşi Razan Balcı'nın çalışamadığını ve 3 çocuğunu geçindirmek için ev temizliğine gittiğini belirten Violenta Mandalina, yetkililerden yardım beklediğini söyledi. Türk vatandaşlığına müracat etmek için önce 5 bin 800 YTL'lik cezanın ödenmesi gerektiğini belirten Mandalina,"Bu parayı ödeyebilecek gücümüz yok. Eşim hasta. Bense ev temizliğine gidiyorum. Eğer bu parayı ödeyemezsem beni sınırdışı edecekler. Çocuklarımdan ayrılmak aklıma geldikçe fenalık geçiriyorum. Ben Müslüman oldum ve 3 Türk vatandaşı evlat doğurdum. Türkiye'ye aşığım. Yardım için başbakanlığı aradım. Beni Üsküdar Kaymakamlığı'na yönlendirdiler. Kaymakamlıktan 2 yıl önce 300 YTL yardım aldım. Eski kaymakamın tayini çıkınca yenisi ilgilenmedi. Şimdi çok zor durumdayım. Durumu iyi olan insanların yardımını bekliyorum" dedi.

Müslümanlığı seçtiği için çok mutlu olduğunu da belirten Violenta Mandalina, 15 yıl sonra gittiği Romanya'da rahat edemediğini ve ezan sesini özlediğini söyledi. Dışardan gelen insanlara kötü gözle bakıldığının farkında olduğunu kaydeden Violenta Mandalina, hayatını çocuklarına ve inançlarını yaşamaya adadığını da sözlerine ekledi.

Bu arada ilköğretim 6. sınıfa giden Hacer Balcı ise annesinden ayrılmak istemediğini söyledi. Hacer Balcı," Annemi Türk vatandaşı olmadığı için 10 gün sonra Romanya'ya gönderecekler. Annem giderse ben kardeşime bakmak zorunda kalacağım. Durumumuz iyi değil. Bizi annemizden ayırmasınlar" diye konuştu.