Halkın İstifasını Beklediği Romanya Hükümeti Gensoru Engelini Aştı

Halkın İstifasını Beklediği Romanya Hükümeti Gensoru Engelini Aştı

Yolsuzluk yasa tasarısı nedeiyle halkın sokaklara döküldüğü Romanya'da Sosyal Demokratlar öncülüğündeki koalisyon hükümeti, gensoru önergesine karşı iktidarını korudu.

Romanya'da hükümetin düşürülmesi için muhalefet tarafından verilen gensoru önergesi en az 233 milletvekilinin desteğine ihtiyaç duyuyordu ancak önergeye destek 161'de kaldı.

HÜKÜMET PROGRAMINI SAVUNDU

Muhalif milletvekillerinin protestoları eşliğinde kürsüye çıkan Başbakan Sorin Grindeanu, yaklaşık bir ay önce çalışmaya başlayan hükümetin programını savundu:

"Romanya halkına refah ve gelişmeyi getirecek bütçeye sahibiz. Hükümet programını uygulamak için gerekli tüm araçlara sahibiz. Bu program Aralık'taki seçimlerde halkın çoğunluğu tarafından onaylandı."YOLSUZLUK AFFI TASARISININ GERİ ÇEKİLMESİ MUHALİFLERİ YATIŞTIRAMADI

Hükümet, yolsuzluk suçunun cezasını hafifletmeyi öngören tasarıya karşı düzenlenen protesto gösterilerinden dolayı zor günler geçiriyor. Tasarının geri çekilmesi de protestocuların istifa taleplerini yatıştıramadı.

Söz konusu tasarı yolsuzlukla ilgili belirli suçlardan beş yıldan az hapis cezası almış sanıkların affını öngörüyordu.GÖSTERİLER DEVAM EDİYOR

Hükümeti istifaya çağıran protestocular Başkent Bükreş'in meydanlarında toplanarak gösterilere devam ediyor.

Romanya hükümeti, birçok siyasetçiyi yolsuzluk soruşturmalarına karşı koruyacak bir yasa tasarısını gündeme getirmiş ve bu nedenle de ülkede 1989'da komünizmin yıkılmasından bu yana görülen en büyük gösteriler düzenlenmişti.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Yohannis, ülkenin "tam anlamıyla bir siyasi kriz" yaşadığını söylemişti.