Romanya, Gazze'deki Vatandaşlarını Tahliye Ediyor

Romanya, Gazze'deki Vatandaşlarını Tahliye Ediyor

Romanya, Hamas'ın Gazze'yi Kontrol Altına Almasının Ardından Çoğu Kadın ve Çocuklardan Oluşan Vatandaşlarını Gazze'den Tahliye Etme Kararı Aldı.

Romanya, Gazze'deki Vatandaşlarını Tahliye Ediyor

Romanya, Hamas'ın Gazze'yi kontrol altına almasının ardından çoğu kadın ve çocuklardan oluşan vatandaşlarını Gazze'den tahliye etme kararı aldı.

Romanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gazze'deki 31 Romanya vatandaşının tahliye edileceği duyuruldu. Açıklamada, "Gazze'den çıkmak için Tel Aviv'deki Romanya Elçiliği'nden yardım isteyen Romanya vatandaşlarını İsrail üzerinden havayolu ile tahliye etmeyi gerekli bir adım olarak gördük" denildi. Şimdiye kadar yardım isteyen 31 Romanya vatandaşı olduğu ifade edilirken, tahliye işlemi için İsrail güvenlik güçlerinin gerekli kontrolleri yaptığı kaydedildi. Romanya Dışişleri Bakanlığı, daha

önce yaptığı açıklamada, Gazze'deki Romanya vatandaşlarının herhangi bir problemle karşılaşmaları durumunda Tel Aviv'deki elçiliğe başvurmalarını istemişti.

İsrail Ordusu, yabancı ülke vatandaşlıkları bulunan 100 kadar Filistinli'nin Erez sınırından İsrail'e getirildiğini belirtmiş, ABD ise bunlardan 35'inin vatandaşı olduğunu duyurmuştu.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA