Roma'da Fao Zirvesi

Roma'da Fao Zirvesi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (Fao) Düzenlediği "Dünya Gıda Güvenliği: İklim Değişikliği ve Bio Enerji Zorlukları" Konferansına Katılmak Üzere Roma'da Bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ABD Başkanı George W. Bush'u İran'a Askeri Saldırı Peşinde Olmakla Suçladı.

Roma'da Fao Zirvesi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) düzenlediği "Dünya Gıda Güvenliği: İklim Değişikliği ve Bio Enerji Zorlukları" konferansına katılmak üzere Roma'da bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ABD Başkanı George W. Bush'u İran'a askeri saldırı peşinde olmakla suçladı.

İtalya'ya ayak bastığı andan itibaren polemik ve protestolarla karşılaşan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, FAO Genel Merkezi'nde düzenlediği yaklaşık 1 saat süren basın toplantısında, ABD Başkanı Bush'un İran'a savaş açmak için uğraştığını savundu. Ahmedinecad, "Bush, İran'a karşı askeri saldırı peşinde. Bunu gerçekleştirmek için birkaç kez muhtelif bahanelerin ardına sığındı, ancak başarılı olamadı. Bunu başarması da mümkün değil. Nükleer programı da sadece savaş bahanesi olarak kullanılıyor" dedi.

İran'ın nükleer programının silahlanma amacı taşımadığını tekrar eden Ahmedinecad, "İran'ın nükleer programı meşru ve saydam bir programdır. Her şey denetim altındadır" diye konuştu.

"HUMEYNİ, HZ. İSA'YLA AYNI İDEALLERİ PAYLAŞIYORDU" Ahmedinecad'ın, toplantı sırasında özellikle İran'ın devrim lideri Ayetullah Humeyni'yi Hz. İsa ile kıyaslaması da dikkati çekti. Ahmedinecad, "Ayetullah Humeyni, Hz. İsa ile aynı hedefleri paylaşıyordu. Mesih İsa, savaş ve saldırıya karşı olan bir barış elçisiydi. Humeyni de sevgi ve adalet için mücadele etmiş bir şahsiyettir" diye konuştu. Irak ve Filistin halkının maruz kaldıkları baskı ve drama da değinen Ahmedinecad, "Yaşanan baskılar, dünyanın beceriksizler tarafından yönetildiğinin göstergesidir" dedi.

Ahmedinecad, bir gazetecinin, İsrail'in dünya haritasından silinmesi gerektiği yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine, "Ben sadece yaşanmakta olan gelişmelerden hareketle, olacak bir şeyden söz ettim. Bilinçli analistler, sözlerimi değerlendireceklerdir. O dediğim olacaktır. Bu, Avrupa Birliği'nin de yararına olacaktır" diye konuştu. Yoğun güvenlik koruması altında hareket eden İran Lideri, kendisine yönelik provokatif soruları da sakin bir tavırla yanıtlarken, alınan güvenlik önlemleri nedeniyle bazı gazeteciler çalışmalarını gerçekleştirmekte zorluk çekti.

Bu arada Ahmedinecad'ın FAO'da konuşmaya başladığı sırada İspanya Meydanı'nda toplanan İtalya'da yaşayan bir grup İranlı ve "Abbiamo Fame di Libertà" ile "Associazione Nessuno Tocchi Caino" adlı dernekler Ahmedinecad'ı protesto etti. FAO merkezinde yerel saatle 14.00 sıralarında toplanan İranlılar, "İran'da özgürlük, demokrasi, insan hakları istiyoruz", "Ahmedinecad defol git" ve "Ahmedinecad terörist" sloganları attı. Göstericiler, istenmeyen adam olarak ilan ettikleri Ahmedinecad'ın aynı zamanda İsrail'e karşı tavrını da kınadı. İran vatandaşları gösteride, Ahmedinecad'ın sadece İran halkı için değil tüm dünya halkları için de tehlikeli olduğunu dile getirdi. Yapılan gösteriler sırasında Ahmedinecad'ın posterleri de yırtıldı. Yaklaşık yarım saat süren gösteri boyunca polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Gösteri olaysız sona erdi.

(DK-OYK-OYK-NÇ-D)