Rize Sonradan Evlat Edindikleri Engelli Çocuğu Geri Vermeyen Aile 25 Yıl Sonra İkiz Bebek Sahibi...

Rize Sonradan Evlat Edindikleri Engelli Çocuğu Geri Vermeyen Aile 25 Yıl Sonra İkiz Bebek Sahibi...

Rize'nin Çayeli İlçesi'nde oturan Şengün ailesinin, İstanbul Fatih Camii avlusuna terk edilen ve 4 aylıkken yuvadan alarak evlat edindikleri çocuğun, 3 yıl sonra zihinsel engelli olduğunu öğrendikleri ortaya çıktı.

Rize'nin Çayeli İlçesi'nde oturan Şengün ailesinin, İstanbul Fatih Camii avlusuna terk edilen ve 4 aylıkken yuvadan alarak evlat edindikleri çocuğun, 3 yıl sonra zihinsel engelli olduğunu öğrendikleri ortaya çıktı. Hakları olmasına rağmen yuvaya geri vermedikleri Fatih Cihan adını koydukları çocuğu sevgi ile büyüten aile 25 yıl sonra ikiz bebek sahibi oldu. Aile evlat edindikleri engelli çocukla, 6 yaşına gelen ikiz çocuklarını bir arada sevgi ile bakıyor. Anne Hatice Şengün, 'Fatih Cihan'ı geri vermememiz yüzünden Allah bize bu yaşta 2 çocuk nasip etti. Fatih Cihan'ın gelecekleri onlar dedi.

Çayeli İlçesi'nde oturan 56 yaşındaki Hatice ve 65 yaşındaki Recep Şengün çifti, 25 yıl önce çocukları olmadığı için İstanbul'da Darülaceze'ye başvurarak evlat edinmek istedi. Gösterilen 6 çocukta kararsız kalan aile, İstanbul Fatih Camii avlusuna terk edilen ve Fatih adı verilen 4 aylık bebeği almaya karar verdi. Fatih adına Cihan'ı da ekleyen aile, 3 yıl sonra çocuğun zihinsel engelli olduğunu öğrendi. Hakları olmasına rağmen çocuğu geri vermeyen ve tedavisi için yıllarca uğraşan Şengün ailesi, 3 kez ameliyat geçiren Fatih Cihan'ı Zihinsel Engelliler Okulu'na verdi, eğitim almasını sağladı.

KANSERİ YENDİ, 5'İNCİ DENEMEDE İKİZ BEBEK SAHİBİ OLDU

Fatih Cihan'ı sevgi ile büyüten Hatice Şengün, bu süreçte rahim kanseri olduğunu öğrendi. Erken teşhis konulan Hatice Şengün'ün aldığı tedavi sonuç verince kısa sürede kanseri yenmeyi başardı. Doktorlarının onayı ile tüp bebek denemesine başlayan Hatice Şengün 5'inci denemede ikiz kız ve erkek bebek sahibi oldu. Dolunay ve Hasret adını koydukları bebekleri 5 yaşına ulaşan anne ve baba zihinsel engeli açısından herhangi bir düzelme yaşamayan ve 25 yaşına ulaşan Fatih Cihan'la birlikte çocuklarına sevgi ile bakıyor. Günün her anını birlikte geçiren aile alış verişe birlikte gidiyor, parkta birlikte oynuyor, yürüyüşe birlikte çıkıyor.

'FATİH CİHAN'IN GELECEĞİ İKİZLERİM OLACAKö

29 yıllık evli olduğunu anlatan Hatice Şengün, doktorların çocukları olamayacağını belirtmesi üzerine evlatlık edinmeye karar verdiklerini belirterek '4 aylıkken aldığımız Fatih Cihan'ın 3 yaşında özürlü olduğunu öğrendik. 20 yaşına kadar tek çocuğumdu. Ev hanımıyım, sadece onunla hayatımı sürdürdüm. Sonra onun geleceğini düşünmeye başladık. Rize'de okulunun olduğunu öğrenince eşim ve Fatih Cihan beraber İstanbul'dan Rize'ye göç ettik. 9 yıl burada eğitimini aldırarak tamamladık. Bu süreçte bir rahatsızlık geçirdim. Kanser olduğumu öğrendim. Başlangıç aşmasında hemen tedavimi yaptırdım. Tedavi sonucunda doktorum iyileştiğimi ve tüp bebek yapabileceğimi söyledi. Beyimle beraber tedavi olduk. 4 kez denememize rağmen çocuğumuz olmadı. 5'inci denemede ikiz bebeklerimiz dünyaya geldi. Fatih Cihan'ı geri vermememiz yüzünden Allah bize bu yaşta 2 çocuk nasip etti. Fatih Cihan'ın gelecekleri onlar. Onlara büyüdüklerinde Fatih Cihan'ın bize Allah'ın hediyesi olduğunu anlayacaklarö dedi.

'BEN DOĞURMADIM AMA DOĞURANDAN ÇOK SEVİYORUMö

1992 yılında Fatih Cihan'ı evlat edindiklerini hatırlatan Hatice Şengün, şöyle dedi

'Gösterdikleri çocukların hiç birini sevemedik. Beyim bu oğlanı görünce sevdi bende görünce sevdim. Aldık kucakladık bağrımıza bastık. Adı Fatih'ti. Bizde Cihan ekledik adına. Çocukta ilk başlarda bir durgunluk vardı. Normalde konuşmuyor, mimikleriyle cevap veriyordu. Bir gün kulaklarının aktığını gördüm. Hastaneye götürdük, Cihan'ın sağır olduğunu öğrendik. 2-3 kez ameliyat ettirdik, duymaya, konuşmaya başladı. Bu kez zihinsel engelli olduğunu öğrendik. Bunun üzerine yetimhaneden 'geri alalım' dediler. Beyim 'Ya bizim olsaydı, gerimi verecektik' dedi ve vermedik. O bize Allah'ın hediyesidir. Bakmak zorundayız. 25 senedir Cihan bizim ailemizden bir parçası ve mücadelemizi beraber sürdürüyoruz. Bize çok 'Aldınız, ettiniz, özürlüdür, geri verin, ne olacak, hayatınızı kararttı' diye oldun. Ama veremedik o bizim bir parçamızdı. Ben doğurmadım ama doğurandan çok seviyorum, daha çok bağlıyım. Babamızda öyle. Hiçbir yere onsuz gitmeyiz, onsuz bir şey almayız. Bir yere gitsek hep önde olan Cihan. Kardeşlerini çok seviyor onlarda ağabeylerini çok seviyorö

Baba Recep Şengün de zihinsel engelinden dolayı çocuğu geri almak istediler ama kendisinin buna razı gelmediğini belirterek Fatih Cihan'ı çok sevdiğini anlattı.