Rize'nin O Köyüne Kar Yağdı, Tahtasını Alan Koştu

Rize'nin O Köyüne Kar Yağdı, Tahtasını Alan Koştu

Rize'nin İkizdere İlçesi Meşeköy Köyü'nde her yıl yağan karla birlikte 7'den 70'e herkes yörede 'Petranboard' adını verdikleri tahtalarla kayağa başlıyor.

Rize'nin İkizdere İlçesi Meşeköy Köyü'nde her yıl yağan karla birlikte 7'den 70'e herkes yörede 'Petranboard' adını verdikleri tahtalarla kayağa başlıyor. Uzun yıllardır sürdürülen geleneği yaşatan ve dik yamaçlarda saatte 80 kilometreyi aşan hıza ulaşan tahtalarla kayan köylüler bu yılda yağan ilk karla birlikte kendilerini doğal pistlere attı. Kaçkarlar'da 10 yıl önce helikopterli kayak sporu Heliski'nin başlamasıyla profesyonel kayakçılara özenen İkizdere İlçesi Meşeköy Köyü sakinleri de dedelerinin karda kaydığı tahtaları yeniden gün ışığına çıkarıp, köyün eski adı Petran'dan esinlenerek 'Petranboard' adını verdikleri tahtalarla kayağa başlamıştı. 7'den 70'e herkesin kayak yaptığı köyde Petranboard artık kış aylarının ulaşım aracı oldu. Köyden karayoluna uzanan yaklaşık 3 kilometrelik dik yolu tahtalarla kayarak inen köylüler, daha sonra da araçlarla ilçeye gidiyor.Yüksek kesimde yaşayanlar da, köyün alt kısmında yaşayan akrabalarına gidebilmek için de Petranboardları kullanıyor.

SAATTTE 80 KİLOMETRE HIZ

Kar toplamasın diye uçları dikleştirilen tahtalara binen köylüler dengede kalabilmek için bir elinde çubuk, diğer elinde ise önünü kaldırarak fren yapmayı sağlayan ipe tutarak kayıyor. Dik yamaçları tahtalar elinde yürüyerek tırmanan köylüler ardından dik yamaçlarda kayak yapıyor. Snowboard ustalarına taş çıkaran köylüler Petranboard adını verdikleri tahtalarla saatte 80 kilometreyi aşan hıza ulaşabiliyor. Dengesini kaybeden ve hızını alamayanlarda karda düşüyor, yeniden kalkarak yoluna devam ediyor.

KADINLARDA İLGİLİ

Meşeköy Köyü'nde yaşayan 57 yaşındaki Fatma Havuz da Petranboard yapanlar arasında yer alıyor. Köylerinde yıllardır kayak yapıldığını anlatan Havuz, Bende eskiden çok sık biner ve kayardım. Şimdi yaş ilerledi, pek kayamıyorum. İpini çekince yön veriyorsun. Arabanın direksiyonunu nasıl tutuyorsan bunun da ipini tutacaksın. Yoksa yönünü kaybedersin, yere yıkılır dumanlara karışırsın dedi.

KÖYÜN IĞDIRLI İMAMIDA MERAK SALDI

Meşeköy Camii İmamı Iğdırlı Cevzet Padurk da 9 ay önce tayin olduğunu köyde tahtalı kayağı öğreniyor. Düşe kalka kayak yapmaya başlayan imam boş vaktinde köylülerden ders alıyor. Tahtalı kayağı burada gördüğünü anlatan imam Padruk, Bende merak ettim ve kaymaya başladım. Acemilik çekiyorum ama yavaş yavaş öğreneceğim. Bunu öğrenmeden köylüler beni göndermeyecek. Çok zevkli diyerek kısa sürede kaymayı öğreneceğini söyledi.

MUHTAR KAYAĞIMIZA HERKES HAYRAN

Tahtalı kayağın köylerinde 200 yıllık bir gelenek olduğunu anlatan Meşeköy Köyü Muhtarı Ahmet Tığcı ise Bu kayak şeklimize herkes hayran. Yurt dışından kayakçılar köyümüze geliyor. Eskiden bu tahtalarla ulaşımımızı sağlardık. Köyün aşağısına bunlarla inip yaya olarak çıkardık. Şimdi eğlence amacıyla kayak geleneğini yaşatıyoruz diyerek Şubat ayında yapacakları kayak şenliğine herkesi davet etti.

KAYMAKTAN ZEVK ALIRIZ

Kasım Havuz da Bizim ulaşım aracımız bu tahtalar. Küçüklükten itibaren zevkine gece gündüz kayarız. Kaymaktan zevk alırız. Kafamıza göre hız veriyoruz dedi. 80 kilometre hıza kadar ulaştıklarını anlatan Paşali Horoz ise Dededen babadan bize bu gelenek kaldı. Köyde ulaşım aracı eskiden buydu. Ehliyet istemez,ipi eline al kaymaya başla ifadelerini kullandı.