Rize İstanbul'a Taşındı - Haberler
Haberi Paylaş

Rize İstanbul'a Taşındı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Rize İstanbul'a Taşındı

Rize tanıtım günleri Eyüp Feshane'de başladı.

Rize tanıtım günleri Eyüp Feshane'de başladı. 4 gün sürecek 7. Rize Günleri'nde Rize, yöresel tatları, kültürü ve doğal güzellikleriyle İstanbul'a taşınacak.

Feshane'de bugün başlayan 7. Rize Günleri'nin açılışına İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Rize Valisi Nurullah Çakır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, bazı milletvekilleri ve İstanbul'da yaşayan Rizeliler katıldı.

RİZE'Yİ TANIMAYAN VAR MIDIR?

Açılışta konuşan Vali Mutlu, "Güzel bir günde, bu güzel vatanın iki güzel şehrinin hemşehrilerini; İstanbulluları ve Rizelileri birarada görmekten bahtiyarlık duyuyorum. Tanıtım vesilesiyle buluştuk öyle söyleniyor fakat bu kadar zahmete gerek yoktu. Rize'yi tanıtmak için bu kadar zahmete girmeye gerekmezdi. Rize'yi tanımayan var mıdır? Bu soruyu sormak gerekir diye düşünüyorum. Rize ülkemizde ve coğrafyamızda en iyi tanınan şehirlerdendir" dedi.

Kadir Topbaş da Rizelilerle aynı atmosferi paylaşmanın gurur verici olduğunu belirterek, "Türkiye kıta özelliği gösteriyor. Her yöresi farklı güzellikte. Her yörenin kendine göre özellikleri var. Bu değerleri yitirmemek adına Türkiye'nin aynası olarak bildiğimiz İstanbul'da buluşmak farklı anlam taşımakta. Geleneklerimizi geçmişten geleceğe taşımak, yaşatmak sorumluluğuyla biraraya gelmek çok önemli" diye konuştu.

KAZANIN BAŞINA GEÇİP MUHLAMA KARIŞTIRDILAR

Açılışın ardından Vali Mutlu, İBB Başkanı Topbaş ve beraberindekiler, Rize'nin yöresel yemeklerinden muhlama kazanının başına geçti. Ellerine aldıkları büyük tahta kaşıklarla muhlama karıştıran Mutlu ve Topbaş, daha sonra stantları gezdi. Uğradıkları bir stantta Mutlu ve Topbaş için Rize 'atma türküleri' söylendi. Söylenen türkü karşısında neşelenen Vali Mutlu, türküye karşılık verirken, Topbaş dinlemekle yetindi.

27 Nisan Pazar gününe kadar sürecek Rize Günleri'nin son gününde 20 bin kişilik muhlama pişirilip vatandaşlara dağıtılacak.

ÖA - İstanbul

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri