Rize'deki Dağcılık Temel Eğitim Kampı - Haberler
Haberi Paylaş

Rize'deki Dağcılık Temel Eğitim Kampı

AA - Haberler | Yerel
Rize'deki Dağcılık Temel Eğitim Kampı

Kampa katılanlara dağcılık ve ilk yardım temel eğitimleri verildi.

Kaçkar Dağcılık Rafting Kayak İhtisas Spor Kulübünce (KDRK) düzenlenen Dağcılık Temel Eğitim Kampı devam ediyor.

İkizdere ilçesinin Rüzgarlı mevkisinde düzenlenen kampa katılan 100 sporcuya dağcılık ve ilk yardım temel eğitimleri verildi. Aralarında Rize Arama Kurtarma Ekibi (RİKE) üyelerinin de bulunduğu sporculara, dağda iple iniş teknikleri, iple yaralı indirme, dağcılıkta kullanılan düğüm teknikleri uygulamalı anlatıldı.

Kampa katılanlara temel ilk yardım eğitimi veren Rize Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, bünyesinde 9 birimi barındıran RİKE'nin, Rize ve ülke genelinde yaşanabilecek her türlü afet ve acil duruma zamanında etkin müdahale edilebilmek için Vali Nurullah Çakır'ın desteğiyle kurulduğunu belirterek, "Tüm konularda eksiklerini tamamlamaya çalışan bir ekibiz. Bizim için ne kadar çok eğitim, o kadar çok tecrübe ve bilgi edinmek demektir. Bu kapsamda Kaçkar Dağcılık Rafting İhtisas Spor Kulübü önderliğinde verilen dağcılık temel eğitimine de katıldık" dedi.

KDRK eğitimcisi Mehmet Emin Ayhan ise RİKE bünyesindeki her kuruluşun kendi uzmanlık alanıyla ilgili eğitim verdiğini ifade ederek, "Bugün dağcılık düğümleri, dağcılıkta iniş, dağdan yaralı indirme teknikleriyle ilgili eğitim için toplandık. Herhangi bir arama kurtarma faaliyetinde ben dağcı olarak yaralıya ulaşabilirim ama doktorun da o yaralıya ulaşması lazım. O yüzden dağcılık tekniklerini onun da ekibimizde yer alan herkesin de bilmesi gerekiyor. En azından bizim söylediğimiz komutlara uygun düğümleri atabilmeli, yaralının yanına benimle inebilmeli" diye konuştu.

Ayhan, RİKE ekibinin yanı sıra kampa katılanların dağcılık tekniklerini öğrendiğini, ihtiyaç halinde öğrendiklerini uygulayabilecek duruma geldiğini kaydetti. - Rize

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500