Rize: Başbakan Erdoğan'ın Ağabeyi Hasan Erdoğan, Son Yolculuğuna Uğurlandı
Haberler » Güncel » Haber

Rize: Başbakan Erdoğan'ın Ağabeyi Hasan Erdoğan, Son Yolculuğuna Uğurlandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gece hayatını kaybeden ağabeyi Hasan Erdoğan için Güneysu Merkez Camii'nde bugün öğle namazı sonrası cenaze namazı kılındı.

Rize: Başbakan Erdoğan'ın Ağabeyi Hasan Erdoğan, Son Yolculuğuna Uğurlandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gece hayatını kaybeden ağabeyi Hasan Erdoğan için Güneysu Merkez Camii'nde bugün öğle namazı sonrası cenaze namazı kılındı.

Hasan Erdoğan'ın cenazesi Dumankaya Köyü'ndeki evinden öğle namazı öncesi alınarak Güneysu ilçe merkezindeki Güneysu (Potamya) Merkez Camii'ne getirildi. Namaz öncesi ilçedeki tüm camilerde sela okundu.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan da öğle namazı öncesi geldiği ilçe merkezinde ilk olarak AK Parti Güneysu İlçe Başkanlığı'nı ziyaret etti. Daha sonra öğle namazı için camiye gelen Başbakan Erdoğan, vatandaşların taziyelerini kabul etti.

Öğle namazı sonrasında, cenaze namazı için düzenleme yapılması için yaklaşık 30 dakika kadar cemaatin saf tutması beklendi. Cenaze namazına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TİM Başkanı Oğuz Satıcı, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, işadamı Zeynel Abidin Erdem, Trabzonspor Kulübü Başkanı Nuri Albayrak, sanatçı Davut Güloğlu, iş ve siyaset dünyasının tanınmış isimleri, AK Partili milletvekilleri, belediye başkanları, Rize ve çevre illerin vali ve emniyet müdürleri ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Cemaat cami avlusuna sığmayınca, cadde ve yol boyu saf tutuldu. Cenaze namazı öncesi Rize İl Müftüsü Zeki Sayar, kısa bir konuşma yaptı. Cenaze namazını, yörede sevilen din adamlarından Zavendikli Mustafa Efendi (Yıldız) kıldırdı. Oldukça üzgün görünen Başbakan Erdoğan, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve eski bakanlardan Tuncay Matarcı arasında saf tuttu. Cenaze namazı sonrasında Başbakan Erdoğan ve DYP Lideri Mehmet Ağar, tabutu cenaze aracına kadar birlikte taşıdı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait cenaze aracına konan cenaze, toprağa verilmek üzere Dumankaya Köyü'ne götürüldü.

Başbakan Erdoğan, makam arabası yerine cenaze aracının ön koltuğuna oturarak Dumankaya Köyü'ne gitmeyi tercih etti.

Cenazeye gelemeyen Genelkurmay Başkan Hilmi Özkök, ANAP eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Sanatçı Adnan Şenses, MİT ve Yargıtay başkanları gibi birçok tanınmış kişi çelenk gönderdi.

Polis ekipleri cami çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alırken, cep telefonları cenaze namazı sırasında bir sistemle cami ve çevresinde hizmet dışı bırakıldı. Çevredeki binaların çatılarına keskin nişancı Özel Harekat Timleri konuşlandırılırken, Giresun Bölge Jandarma Komutanlığı'ndan gelen jandarma komando timleri de cenazenin toprağa verileceği Dumankaya Köyü güzergahında yol güvenliğini sağladı.