Rıpert: Türkiye, AB İçin Stratejik Bir Ortak

Rıpert: Türkiye, AB İçin Stratejik Bir Ortak

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean -Maurice Ripert, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) İçin 'Çok Önemli ve Stratejik Bir Ortak' Olduğunu Söyledi.

Rıpert: Türkiye, AB İçin Stratejik Bir Ortak

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) için ''çok önemli ve stratejik bir ortak'' olduğunu söyledi.

Ripert BM'de, AB Dönem Başkanlığının 6 aylığına Fransa'ya geçmesi dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi ve toplantının sonunda A.A muhabirinin Türkiye'nin AB adaylığıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Ripert, Türkiye'nin AB için çok önemli ve stratejik bir ortak olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin 13 Temmuz'daki Akdeniz için Birlik zirvesine de bu yüzden davet edildiğini söyledi.

AB'nin genişlemesi konusunda ise Türkiye'nin Hırvatistan gibi katılım sürecinde bulunan ülkelerden biri olduğunu ifade eden Ripert, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'in de birkaç gün önce belirttiği gibi İrlanda'nın AB'nin yeni anayasası sayılan Lizbon Anlaşmasını reddetmesi dolayısıyla sıkıntıda olduğuna işaret etti. Ripert, ''onaylama sürecinde yaşanan sorun çözülene kadar şu anda hiçbir genişleme tartışmasına girmek istemediklerini'' kaydetti.

Jean-Maurice Ripert, genişleme konusunu ekim ayında sorunun nasıl aşılacağının tartışılacağı AB zirvesinin ardından yeniden konuşmaya başlayacaklarını da belirterek ''Müzakereler planlandığı gibi devam edecek'' dedi.

Ripert, Akdeniz sürecinin Türkiye'nin AB üyeliğine alternatif oluşturup oluşturmadığı sorusuna ise ''Hayır, biz bunu hiçbir zaman söylemedik. Bu süreç AB ile Akdeniz ülkeleri arasındaki ilişkiler bağlamında zaten var. Eğer bir ülke bir statüden başka bir statüye geçerse bunu hallederiz. Ama Türkiye'nin Akdeniz'in en büyük güçlerinden biri olarak bu süreçte olması gerek. Türkiye Akdeniz sürecinin dışında kalamaz'' karşılığını verdi.

Kaynak: AA