Riga Zirvesinden Afganistan ve Irak Mesajları

Riga Zirvesinden Afganistan ve Irak Mesajları

NATO Üyesi 26 Ülkenin Devlet ve Hükümet Başkanlarını Bir Araya Getiren Riga Zirvesi, Müttefikler Arasında Bazı "İletişim Sorunları" ve "Zihniyet Farklılıkları" Yansıtarak Devam Ederken, Çelişkili Açıklamalar Dikkat Çekiyor.

Riga Zirvesinden Afganistan ve Irak Mesajları

NATO üyesi 26 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren Riga zirvesi, müttefikler arasında bazı "iletişim sorunları" ve "zihniyet farklılıkları" yansıtarak devam ederken, çelişkili açıklamalar dikkat çekiyor.

ABD Başkanı George W. Bush, Amerikan askeri birliklerinin "görevlerini tamamlamadan" Irak'tan çekilmelerinin söz konusu olmayacağını söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'ın "iç savaşın eşiğinde" olduğunu söylerken, Irak'ta bir "iç savaş"tan söz etmeyi reddeden Bush, "esnek olacaklarını, başarı için gerekli değişiklikleri yapacaklarını, ama askerleri görev bitmeden savaş alanından geri çekmeyeceklerini" belirtti.

NATO'nun "tepki gösterme sorumluluğu" olduğunu, "ılımlıları ve reformcuları desteklemek" gerektiğini söyleyen Bush, müttefiklerden Irak'ta yeni adımlar beklentisinde gözükmedi, ancak Afganistan konusunda "yüksek sesle" konuştu.

NATO'nun Afganistan'daki görevini başarıyla tamamlayabilmesi için müttefiklerin ihtiyaç duyulan askeri katkı ve takviyeleri sağlamaları gereği üzerinde duran Bush, bölgeye gönderilen askerlerin görev alanlarının kısıtlanmasına son verilmesi çağrısında bulundu ve "terörizme karşı savaşa" tam katılım istedi.

Afganistan ve Irak'taki "kötü gidişatın" ve müttefikler arasındaki görüş ve yaklaşım farklılıklarının, Riga zirvesine gölge düşürdüğü gözlemleniyor.

İngiltere Başbakanı Tony Blair de Afganistan'da "NATO'nun itibarının" ve "küresel güvenliğin" söz konusu olduğunu söyleyerek, Riga zirvesinden "güçlü bir işaret" çıkmasını istedi.

Blair, müttefiklerin ISAF'a katkı ve desteklerini artırmaları çağrısında bulundu.

Öte yandan, Başkan Bush'un konuşmasında, NATO'nun genişlemesi ve küreselleşmesi temasına da geniş yer verdiği, aday ülkelerden Arnavutluk, Makedonya ve Hırvatistan'ın yanı sıra Gürcistan ve Ukrayna'ya da İttifak kapılarının açık olduğunu söyledi.