Riga: NATO Awacs Gücüne 3 Yeni C-17 Hava Nakil Uçağı

Riga: NATO Awacs Gücüne 3 Yeni C-17 Hava Nakil Uçağı

NATO'nun Acil Müdahale ve Savunma Gücüne Destek Olarak 3 Adet Boeing C-17 Hava Nakil Uçağı, NATO'nun Erken Uyarı Uçakları Olarak Bilinen Awacs Gücüne Katıldı.

Riga: NATO Awacs Gücüne 3 Yeni C-17 Hava Nakil Uçağı

NATO'nun acil müdahale ve savunma gücüne destek olarak 3 adet Boeing C-17 hava nakil uçağı, NATO'nun erken uyarı uçakları olarak bilinen Awacs gücüne katıldı.

Letonya'nın başkenti Riga'da yarın düzenlenecek NATO zirvesi öncesi Letonya Cumhurbaşkanı Vaira Vike Freiberga ve NATO Genel Sekreteri Jaap De Hoop Scheffer, yeni C-17 uçakların Awacs'a katılımı töreninde biraraya geldi. Törende konuşan Scheffer, "Yarın ve Çarşamba günü NATO devlet ve hükümet başkanları burada toplanacak. Liderler NATO'nun operasyonları hakkında kararlar alacak. Bu devam eden dönüşüm, birliğin geleceğini şekillendiriyor. Afganistan ve diğer ülkelerdeki misyonumuz, bu bölgelerde daha operasyonel bir güce kavuştuğumuzu gösteriyor. İhtiyaçlarımızın da gelişmesi doğrultusunda 4 yıl önce Prag'daki zirvede bu gereksinimlere dikkat çekmiş ve stratejik büyüme kararı almıştık. Bu çerçevede Stratejik Hava Taşımacılığı'nı kurduk. Bu, bize çok daha hızlı bir müdahale gücü veriyor. NATO'ya üye 15 ülke ve katılımcı ülke İsveç'in katkıları ile, bize hava taşımacılığında yeni bir stratejik konum sağlayacak 3 tane Boeing C-17'yi hizmete sunduk. Bu yeni katkı ile NATO Awacs, gücüne güç katmıştır" dedi.

Zirve'de NATO'nun genişlemesi konusunda çok somut bir gelişme kaydedilmesi beklenmezken, Arnavutluk, Hırvatistan, Makedonya, Ukrayna ve Gürcistan gibi yeni ülkelerin ittifaka kabul edilmesi konularının zirvenin gündeminde olacağı ifade edildi.