Rıce ve Mılıband'ın Sürpriz Afganistan Ziyareti

Rıce ve Mılıband'ın Sürpriz Afganistan Ziyareti

Sürpriz Bir Ziyaretle Afganistan'a Gelen ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice ve İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Bir Araya Geldi.

Rıce ve Mılıband'ın Sürpriz Afganistan Ziyareti

Sürpriz bir ziyaretle Afganistan'a gelen ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice ve İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile bir araya geldi.

Temaslarının ilk durağı olan Kabil'de, Devlet Başkanı Karzai ile bir araya gelen Rice ve Miliband, NATO birlikleri ve Afgan kuvvetleri ile ilgili son durumu görüştü. Rice, Miliband ve Karzai daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Rica, Afganistan'da ilerleme olduğunu kaydederek, "Taliban isyanı ve terör eylemlerine rağmen, Afganistan'da olumlu gelişmeler ve ilerlemeler olduğunu görüyorum. Afganistan, ülkeye zarar vermek isteyenlere karşı mücadelesini sürdürüyor ve kararlı olduğunu gösteriyor.

Afganistan'da güvenlik, çözülmesi zor bir sorundur. Çünkü Afganistan'ın 10 yıldan fazla bir zamandır ülkeye zarar veren kararlı düşmanları var ve bütün bunlar 25 yıllık bir iç savaşın ardından gerçekleşmektedir. Güvenlik kuvvetleri gibi kurumları yeniden yapılandırmak elbette zor olacaktır, fakat şahsi düşüncem Afgan Ordusu'nun geçmişe kıyasla gerçekten kendisini geliştirdiği yönündedir" diye konuştu. Düşmanın yaptığı gibi NATO'nun da strateji değiştirmek zorunda olduğunu belirten Rice, "Düşmanın koalisyon

ve yerel güvenlik güçlerine saldırıları başarısız olmuştur. Bu yüzden masum insanlara saldırmak gibi farklı taktiklere başvurdular. Askeri güçler, Afgan Hükümeti, Afgan güvenlik kuvvetleri de bu yeni duruma göre hareket etmek zorundadır. Düşmanla mücadele stratejisinin tamamıyla etkili olmadığı doğrudur, fakat yine de etkilidir. Afganistan'a yardım etmek isteyen pek çok ülke var ve her ülke bunu farklı yöntemlerle gerçekleştiriyor. Ancak bu da bir karışıklığa neden oluyor. Afgan Hükümeti'ni desteklemek için

uluslararası toplumun daha koordineli ve daha etkin çalışması gerekmektedir" dedi.

Rice'ın ardından konuşan Miliband, "3 nedenden dolayı buradayım. Birincisi, İngiliz Hükümeti'nin Afganistan'la ilgili planlarında kararlı olduğunu göstermek. Bunlar, Afganistan'la ortak düşmanlarımızla mücadele hususundaki taahhütlerimizdir. Bu ortak düşmanlar terörizm, yoksulluk ve Afgan halkının refahını bozmaya çalışan kesimlerdir. İkincisi ise, Afganistan'ın gelişim sürecini, ülkeye geri dönen halkı, okula giden çocukları ve iyileşen sağlık sistemini yerinde görmektir. Bir diğer sebep de, birbirimize

karşı olan karşılıklı sorumluluklarımızdır" dedi.

Afganistan Devlet Başkanı Karzai ise, "Afgan ekonomisi, eğitimi ve demokratik özgürlükler günden güne ilerleme kaydetmektedir" diye konuştu. "Afganistan'ın unutulduğu doğru değil" diyen Karzai, "NATO ve müttefiklerinin Afganistan üzerinde daha fazla yoğunlaşmalarını istiyorum" dedi.

Kabil'deki temaslarının hemen ardından, ülkenin güneyindeki Taliban'ın eski kalesi Kandahar'a hareket edecek olan 2 bakanın, burada NATO komutanlarıyla bir araya gelmesi bekleniyor. ABD ve İngiltere, Afganistan'da asker bulunduran diğer NATO üyesi ülkelerden, Taliban'ın güçlü olduğu Afganistan'ın güneyindeki bölgelerde bulunan muharip kuvvetlere daha fazla asker göndermelerini istiyor.

Afganistan'daki komutanlar, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'ne (ISAF) 7 bin 500 asker daha gönderilmesini istiyor. ISAF'ın halen ülkede 39 ülkeden 42 bin askeri bulunuyor.

(RT-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA