"Rıce Türkiye'yi Irak Konferansı İçin İkna Etti"

"Rıce Türkiye'yi Irak Konferansı İçin İkna Etti"

ABD'de Yayımlanan Washington Post Gazetesinin Yazarı Jim Hoagland, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Türkiye'yi, Gelecek Ay Bir Irak Konferansı Düzenlemesi Konusunda İkna Ettiğini Yazdı.

ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesinin yazarı Jim Hoagland, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Türkiye'yi, gelecek ay bir Irak konferansı düzenlemesi konusunda ikna ettiğini yazdı.

Hoagland, bugünkü köşe yazısında, ABD'de sertlik yanlısı Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin giderek güç kaybettiğini, buna karşılık Rice'ın yaklaşımlarının kuvvetlendiğini yazdı.

Yazıda, "Bağdat'ta bu hafta sonu Irak'ın istikrarı konusunda birçok ülkenin büyükelçileri arasında yapılacak toplantıda ilerleme sağlanırsa, Cheney'nin İran ve Suriye konusundaki sertlik yanlısı tutumunun yeni bir darbe alacağı haberleri var. Diplomatların bana söylediğine göre, Rice Türkiye'yi, gelecek ay bakanlar düzeyinde bir konferans düzenlemesi için ikna etmiş bulunuyor. Bunda, Irak'ın komşuları, BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve G-8 ülkelerinin yer alması planlanıyor. Rice da konferansa katılacak" denildi.