Rıce'tan Üçlü Mekanizmanın Hızlandırılması Çağrısı

Rıce'tan Üçlü Mekanizmanın Hızlandırılması Çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Terör Örgütü PKK'ya Karşı Mücadelede Türkiye, ABD ve Irak Arasında Oluşturulan Üçlü Mekanizmanın Hızlandırılması Çağrısında Bulundu.

Rıce'tan Üçlü Mekanizmanın Hızlandırılması Çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, terör örgütü PKK'ya karşı mücadelede Türkiye, ABD ve Irak arasında oluşturulan üçlü mekanizmanın hızlandırılması çağrısında bulundu.

Bakan Rice, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile yaptığı görüşme konusunda bir brifing düzenledi. Rice'a, toplantıda terör örgütü PKK konusunun ve örgüte karşı olası önlemlerin konuşulup konuşulmadığı soruldu.

Rice, "Irak dışişleri bakanıyla görüşmemde PKK'ya ilişkin konuları ele aldık. Irak topraklarının, terör eylemleri için komşu ülkelere ve özellikle Türkiye'ye karşı kullanılmasına izin verilmemesinin önemini konuştuk" dedi.

Bakan Rice, "Irak, ABD ve Türkiye tarafından bir süre önce oluşturulan üçlü güvenlik mekanizmasının ve bu mekanizmanın işleyişinin hızlandırılmasının önemini konuştuk, çünkü Iraklılar da, biz de, Irak topraklarının terörist eylemler için komşu ülkeye karşı kullanılmasını istemiyoruz" diye konuştu.