Rıce: "İsrail Fedakarlık Yapmalı"

Rıce: "İsrail Fedakarlık Yapmalı"

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail'in, Filistin ile Masaya Oturulduğunda "Zor ve Acı Verici" Fedakarlıklar Yapmaya Hazır Olması Gerektiğini Söyledi.

Rıce:

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail'in, Filistin ile masaya oturulduğunda "zor ve acı verici" fedakarlıklar yapmaya hazır olması gerektiğini söyledi.

Rice, "Birleşik Yahudi Toplulukları" adlı gruba hitap etmeden önce yaptığı açıklamada, İsrail'in ne tür bir fedakarlık yapması gerektiği konusuna açıklık getirmedi, ancak uzun süreli taleplerinden ödün vermeleri gerektiğine işaret etti.

Aynı şekilde Filistin tarafının da fedakarlık yapması gerektiğini ifade eden Rice, Filistinli militanların saldırılarını sürdürerek, görüşmelere zarar vermesi ihtimalini düşünmek istemediklerini belirtti.

Rice, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı kastederek, İsrail'in meşru bir liderle masaya oturacak olmasının, barışı getirecek şartların uygun olmasını sağladığını söyledi ve "Bizim görüşümüze göre, demokratik bir Yahudi devletinin güvenliği, sorumlu bir Filistin devletinin mevcudiyetini gerektiriyor" diye konuştu.

Kaynak: AA