Rice, Ermeni Lobisine Karşı Türkiye'yi Savundu

Rice, Ermeni Lobisine Karşı Türkiye'yi Savundu

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ermeni Lobisine Karşı Türkiye'yi Savundu; 'Tarihin Araştırılması Tarihçilerin Çabasını Gerektirir' Dedi.

Rice, Ermeni Lobisine Karşı Türkiye'yi Savundu

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ermeni lobisine karşı Türkiye'yi savundu; "tarihin araştırılması tarihçilerin çabasını gerektirir" dedi.

Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi'nde konuşan Rice, Ermeni tasarısını hazırlayan Demokrat milletvekili Adam Schiff'in "dünyadaki bütün soykırımları tanıyan ABD neden 'Ermeni soykırımını tanımıyor" şeklindeki ısrarlı sorularıyla karşılaştı.

Rice, "Tarihi koşullar, tarihçilerin ayrıntılı ve aklı başında araştırmasını gerektirir. Biz, Türkleri ve Ermenileri bu yönde ortak tarih komisyonları kurmaları, geçmişlerini araştırmaları ve geçmişlerini araştırarak geçmişi aşmaları yönünde cesaretlendirdik. ABD'nin, bu düzeyde uzlaşma sürecine müdahil olması yarar sağlamaz" dedi.

Rice, tarihi tarihçilerin araştırması gerektiğini ve ABD'deki Ermeni tasarılarının sürece katkıda bulunmayacağını belirten sözleriyle, Türkiye'nın tezlerini destekledi.

Schiff, Hrant Dink'in öldürüldüğünü ve yazar Orhan Pamuk'un yargılandığını hatırlatarak, Türkiye'nin uzlaşma çabası içinde olmadığını ileri sürdü.

Rice ise Schiff'in görüşüne katılmayarak, "Bahsettiğiniz cinayetin ardından Türkler, yollara dökülerek Ermenistan'ı kucakladı ve Türklerin aslında böyle davranmadığını dile getirdi. Sanırım Türkiye'de sürmekte olan bir evrim var, Türkiye bizim gözlerimizin önünde demokratikleşiyor. Böylece Türkler, tarihleriyle daha iyi karşılaşabilecek. İnsanların, ilerleyebilmeleri için bu konularla kendilerinin uğraşmasının daha iyi olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Rice, "Amaç, Türklerin ve Ermenilerin daha ileri gidebilmesi. Türkiye iyi bir müttefik ve bu önemli. Ancak daha önemlisi, bu tür tarihi trajedilerde, tarihi koşullarda olduğu gibi, insanların bununla yüz yüze gelebilmesi ve yoluna devam edebilmesi. Biz ülkemizde bunu yaptık, insanlar bunu Avrupa'da da yaptı, Asya'da da yaptı" dedi.